Artykuły

Katowice. Wystawa poświęcona filmowej twórczości Kutza

Fotosy z 19 filmów fabularnych w reżyserii Kazimierza Kutza można od czwartku oglądać na wystawie plenerowej na Rynku w Katowicach. Po tej premierowej prezentacji, która potrwa do 18 czerwca, ekspozycja trafi do innych miast w regionie i w Polsce.

Przygotowała ją Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach, która organizuje cały cykl wydarzeń w ramach projektu "Rok z Kazimierzem Kutzem". Wystawa jest jednym z wydarzeń specjalnych, towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.

- Wystawa prezentuje kadry z wszystkich filmów Kazimierz Kutza, a jej wątek przewodni to miejsce, co można rozumieć dosłownie - bo zaprezentowaliśmy miejsca, w których działy się te filmy, ale i symbolicznie, patrząc dokąd zmierzała twórczość Kazimierza Kutza. On sam mówił o ważnych dla siebie miejscach, jak dom i Śląsk - powiedziała PAP Agnieszka Skrzelowska z działu promocji Silesii Film.

Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy w języku polskim i angielskim. Czwartkowej premierze wystawy będzie towarzyszył wieczorny pokaz "Soli ziemi czarnej" w katowickim Kinie Kosmos. To jeden z najważniejszych filmów śląskiego reżysera, w którym składa artystyczny hołd miejscu swojego pochodzenia, jego mieszkańcom i historii Górnego Śląska. Gościem spotkania będzie aktor i dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk.

Przed tą projekcją zostanie pokazany 27-minutowy dokument Stanisława Janickiego "Śląskie opowieści", który przedstawia sylwetkę Kazimierza Kutza. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie reżysera z lat dzieciństwa i młodości oraz fotosy z planów filmowych.

Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucja kultury samorządu województwa śląskiego. Do jej zadań: prowadzenie pięciu kin studyjnych na terenie województwa śląskiego, a także wspieranie produkcji filmowej (poprzez Silesia Film Commission) i archiwizacja kopii filmowych (Filmoteka Śląska).

Reżyser i orędownik spraw śląskich Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia ubiegłego roku. Był absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej "filmówki". W 1970 r., obrazem "Sól ziemi czarnej" (ze zdjęciami Wiesława Zdorta), Kutz rozpoczął cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach. Rok później wyreżyserował "Perłę w koronie", z akcją osadzoną w latach 30-tych. Film - w którym zagrali m.in. Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert - jest liryczną opowieścią o miłości młodego górniczego małżeństwa, splecioną z historią walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni. Akcję "Paciorków jednego różańca", filmu z 1979 r. zamykającego tryptyk śląski, Kutz osadził pod koniec lat siedemdziesiątych. Osiedle starych domków górniczych ma zostać zburzone pod budowę nowych bloków. Część mieszkańców już się wyprowadziła, inni są w trakcie przeprowadzki. Jeden człowiek, emerytowany górnik Habryka, jednak odmawia - zapowiada, że nie opuści swego domu.

Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też: "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek"; komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.

Kutz realizował także spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Wiele znakomitych spektakli wyreżyserował w Teatrze Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji