Artykuły

Legnica. Pieśniodramat na 20-lecie obrania przez teatr patronki

W legnickim teatrze rozpoczęły się próby do muzycznego spektaklu pod roboczym tytułem "Spójrz na nią - pieśniodramat u Modrzejewskiej", którego premierę zaplanowano podczas trzydniowego (13-15 września) święta 20-lecia obrania przez instytucję patronki, którą od września 1999 roku jest Helena Modrzejewska.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia, autorką scenariusza i muzyki do spektaklu jest gitarzystka i członkini legnickiego tercetu folkowego HuRaban Hanna Włodarczyk (na zdjęciu). Zespół, który tworzą także Fabiana Raban i Monika Zapaśnik, wraz z grupą legnickich aktorów (Joanna Gonschorek, Magda Skiba w dublurze z Aleksandrą Listwan oraz Albert Pyśk), wystąpi w komplecie w tym muzycznym i mocno rozśpiewanym spektaklu. Całość wyreżyseruje Małgorzata Kazińska, od 2016 roku w Puppentheater Zwickau w Niemczech, gdzie reżyseruje, gra oraz pełni funkcje asystentki i dramaturga.

Jak zapewnia pomysłodawczyni przedsięwzięcia w "Spójrz na nią" będzie muzycznie i śpiewnie, poetycko i autoironicznie, a w treści o współczesnych rozterkach młodego pokolenia ("Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?"). Piosenki w spektaklu skomponowane będą do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy. Będą też teksty napisane przez nią specjalnie dla okolicznościowego pieśniodramatu.

- Opowiemy o kobiecie z kobiecej perspektywy, ale przekaz będzie adresowany do mężczyzn. Pójdziemy tropem wytyczonym przez Kasię Nosowską, ale zrobimy to w formule, którą roboczo nazwałam autoironicznym realizmem magicznym. Rzecz będzie działa się w kuchni, co stworzy doskonałą okazję, by wykorzystać garnki, patelnie i inne przedmioty obecne w takim pomieszczeniu, do improwizowanych zabaw dźwiękowych - objaśnia Hanna Włodarczyk, dla której będzie to debiut na scenie dramatycznej.

Premiera na legnickiej Scenie na Nowym Świecie zaplanowana jest na 13 września i będzie wstępem do trzydniowego święta "Modrzejewska by Legnica", które finansowo wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (120 tys. zł) oraz samorząd województwa dolnośląskiego (41 750 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji