Artykuły

Kraków. Dzień Dziecka. Do teatru, na wystawę lub piknik

W teatrze, parku rozrywki, a może w towarzystwie smoka wawelskiego? Gdzie spędzić Dzień Dziecka? W pierwszy weekend czerwca Kraków i cała Małopolska będą należały tylko do dzieci.

WĘDRÓWKI Z PYZĄ

Do Nowej Huty specjalnie na Dzień Dziecka przywędruje Pyza. Dziewczynka nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, uwielbia podróże. Dlatego uciekła ze stolicy i wyruszyła w Polskę. Zwiedza zapomniane wioski, poznaje nowe regiony, tradycje i sztukę ludową. A mali widzowie (choć i dorośli z sentymentem) razem z nią. - Widowisko oparte na poemacie Hanny Januszewskiej i ludowych piosenkach, pochodzących z różnych regionów kraju, jest barwną, roztańczoną i rozśpiewaną lekcją polskiej geografii, historii i przyrody - mówi Jerzy Fedorowicz, reżyser.

W rolach głównych: Anna Warchał (Pyza), Jacek Wojciechowski, Krzysztof Górecki i Jacek Joniec (Górale), Jan Nosal (Góral, Górnik) oraz Balet Krakowskiej Akademii Tańca.

"Pyza na polskich dróżkach" 2 czerwca (niedziela) o godz. 16 w Teatrze Ludowym (os. Teatralne 34). Bilety za symboliczną złotówkę można rezerwować pod numerami telefonu: 12 68 02112,12 68 02113 oraz mailowo: rezerwacja@ludowy.pl. Spektaklem dla dzieci Teatr Ludowy zainauguruje obchody 70-lecia Nowej Huty.

ZAGRAJ W LEGENDĘ

Dzień Dziecka to jeden z niewielu dni w roku, kiedy przebywające w szpitalach dzieci mogą choć na chwilę zapomnieć o swojej chorobie. O uśmiech pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu postara się 31 maja (godz. 14.30) Teatr Bagatela. "Zagraj w legendę" w reżyserii Marka Boguckiego i Macieja Sajura to opowieść o tym, że nie ma nic prostszego niż zabawa w teatr. - Wystarczy wyobraźnia - której najmłodszym odmówić przecież nie sposób - żeby podróżować w czasie i przestrzeni oraz stawać się, kim tylko dusza zapragnie - mówią twórcy.

Dzień wcześniej (30 maja, godz. 11) spektakl zostanie pokazany na Scenie na Sarego (Sarego 7).

W rolach głównych: Marek Bogucki, Maciej Sąjur, Natalia Hodurek i Artur Sędzielarz.

Bilety na spektakl w siedzibie teatru w cenie 15 zł do nabycia na stronie bilety-bagatela.com.pl oraz w kasie (Karmelicka 6). Spektakl dla dzieci od 3 lat.

W POSZUKIWANIU KWIATU PAPROCI

Mały Staś i dorosły Stanisław Wyspiańscy zapraszają codziennie od 31 maja do 2 czerwca na "Kwiat paproci" Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. To podróż do granic wyobraźni dla dzieci i dorosłych dzieci.

Tak, "Kwiat paproci" jest jednym z tych spektakli, podczas których dorośli bawią się równie dobrze co dzieci. - Pisząc ten tekst, wykorzystywałam kody kulturowe, znane i rozumiane przez nas, dorosłych, dlatego sama miałam ubaw - przyznaje Maria Wojtyszko, autorka tekstu. Wtóruje jej Jakub Krofta, reżyser spektaklu. - Wierzę w teatr, który jest otwarty na każdy wiek. Wychowałem się w teatrze, miałem to szczęście, że rodzice zabierali mnie na wszystkie spektakle, nie zważając na to, dla kogo były przeznaczone. Podobały mi się - czułem od nich energię, jeśli nie, to nie. "Kwiatem paproci" chcemy trafić do jak największego grona widzów.

Bohaterów jest dwóch - Staś i Stanisław Wyspiańscy. Mały chłopiec i dorosły mężczyzna. Obaj chcą być nieśmiertelni -jeden przedwcześnie stracił mamę, drugi jest chory i umiera. Obaj szukają kwiatu paproci. - Mały Staś rozumie nieśmiertelność jeden do jednego, natomiast starszy chce stać się nieśmiertelnym poprzez sławę - tłumaczy Wojtyszko. "Kwiat paproci" łączy dwa światy. - Świat rzeczywisty to ten z epoki Wyspiańskiego, w którym jesteśmy świadkami ważnych momentów. Drugi jest światem bajkowym, istniejącym wyłącznie w głowie Stasia. Poruszamy się między nimi, razem z bohaterami wyruszamy w podróż - mówi Krofta. Małego Stasia zagra animowana przez trzech animatorów lalka autorstwa Jirziego Baresza.

W rolach głównych: Lidia Bogaczówna, Dorota Godzić, Karolina Kamińska, Anna Tomaszewska, Daniel Malchar, Tomasz Międzik, Antoni Milancej i Tomasz Wysocki. Gościnnie: Dorota Wodzień, Julia Dyga i Rafał Domagała.

"Kwiat paproci" 31 maja o godz. 9 i 11.30, 1 czerwca o godz. 12 i 15 oraz 2 czerwca o godz. 12 na Dużej Scenie Teatru Słowackiego (plac św. Ducha 1). Bilety w cenie 32 zł (ulgowy) - 47 zł (normalny) na stronie teatrwkrako-wie.pl.

W ENERGYLANDII

Dzień Dziecka w parku rozrywki? Wizyty w Energylandii nie zapomni się do końca życia. Najważniejsze święto wszystkich dzieci w Zatorze potrwa aż dwa dni.

W pierwszy czerwcowy weekend na najmłodszych będą czekać niespodzianki, konkursy, animacje i specjalne pokazy. Wszystko w ramach dwudniowego Kinder Party. - Żadna zabawka podarowana w prezencie z okazji Dnia Dziecka nie jest w stanie zapewnić takich emocji i przeżyć jak pełne zaangażowanie wszystkich zmysłów podczas zabawy na całego w parku rozrywki - zapewnia Krystian Kojder z Energylandii. I dodaje: - Na wspaniale chwile bez odrobiny nudy mogą liczyć u nas zarówno przedszkolaki i uczniowie podstawówek, jak i licealiści i dorośli. Najmłodsi goście parku będą zachwyceni, gdy znajdą się w Bajkolandii. Tutaj na dzieci czeka m.in. Energuś Smiejżelki, kosmiczny Mars, gąsienice Frutti Loop Co-aster w owocowym ogrodzie czy zakręcona nowość - Happy Loops. Z aż 20 atrakcji mogą korzystać już nawet dwuletnie dzieci.

Starsze dzieci będą mogły spędzić czas w strefie Familijnej, a młodzież poczuć dreszczyk w strefie Ekstremalnej z najszybszymi, największymi i najnowocześniejszymi rollercoasterami. - Spragnionych emocji zapraszamy na pokład Hyperiona - Me-ga Coaster nr 1 w Europie - oraz Speeda - najwyższego i najszybszego wodnego rollercoastera na świecie.

Jakie jeszcze atrakcje zapewni gościom Energylandia? Do wyboru: bitwa wodna Splash Battle, Wyspa Skarbów z wodospadami, spływy po dzikiej rzece, Water Park pod gołym niebem, pokazy kaskaderskie, tancerzy i akrobatów oraz planetarium 3D.

Energylandia w Zatorze zaprasza 1 i 2 czerwca od godz. 10 do 18. Bilety jednodniowe w cenie 1 zł (dzieci do lat 3), 69 zł (ulgowy, do 140 cm wzrostu) i 119 zł (normalny, powyżej 140 cm wzrostu) na stronie ticket.energylandia.pl.

PRAWDZIWY SMOK

Dzień Dziecka można świętować przez cały tydzień. Zwłaszcza kiedy do wspólnej zabawy dołącza smok wawelski. Zaproszenie smoka to pomysł Teatru Słowackiego na zakończenie sezonu artystycznego. Podróży do świata mitologii podejmie się Jakub Roszkowski wraz z zespołem aktorskim Teatru Słowackiego i 30-osobowym chórem. - Nasze słowiańskie mity są zapomniane, pojawiają się w szczątkowej, jarmarcznej formie. Chciałbym zrobić opowieść o smoku wawelskim, w której będzie on traktowany poważnie. Wgłębić się w prawdziwe kroniki, przenieść z powrotem do IX wieku, zanurzyć się w naszą wspaniałą, a mało znaną mitologię. Opowiedzmy wreszcie o naszej bestii, nie bierzmy tych z Zachodu czy Hollywood! Przypomnijmy naszego smoka i potraktujmy go tak, jak na to zasługuje - mówi reżyser.

W rolach głównych: Bożena Adamek (Żywią Bogini), Tadeusz Zięba

(Krak Król), Antoni Milancej (Lech, syn Kraka), Karol Kubasiewicz (Krak Junior), Agnieszka Kościelniak (Wanda), Maciej Jackowski (Skuba, Mylo-bjat, Salonyij), Marta Waldera (Kucharka, Drzewica), Tomasz Wysocki (Kapłan), Rafał Dziwisz (Kapłan), Agnieszka Judycka (Katsumi Shun, Drzewica), Daniel Malchar (Chowaniec). Scenografia i światło: Mirek Kaczmarek, muzyka: Stefan Wesołowski, ruch sceniczny: Maćko Prusak.

Widowisko "Smok!" 8 i 9 czerwca o godz. 21 na Dziedzińcu Arkadowym

ZABAWY W PARKU JORDANA

Świętowanie Dnia Dziecka przez dzieciaki jest najmilszym z ich obowiązków - mówią organizatorzy pikniku w parku Jordana i zapraszają 1 czerwca do wspólnej zabawy. Co w programie? - Gonitwy, zabawy w berka i pociąg, fikołki, skoki, czołganie i wszystko, co tygryski i dzieciaki lubią najbardziej - uśmiechają się organizatorzy.

Dzień Dziecka w parku Jordana 1 czerwca od godz. 10. Wstęp wolny.

SMOCZKI W MCK

Sztuka na wyciągnięcie ręki dla najmłodszych. Specjalnie na Dzień Dziecka. - Oprowadzanie z przewodnikiem daje opiekującym się małymi dziećmi możliwość obejrzenia wystawy w komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze, gdy nie ma innych zwiedzających. Maluchom zapewniamy opiekę animatora, a mamom miejsce do karmienia - podkreślają organizatorzy z MCK. Na oprowadzanie są zaproszone maluchy do trzech lat.

"sMoCzKi w MCK" 3 czerwca o godz. 12 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny

PIKNIK ARCHEOLOGICZNY

Dobrym wstępem do Dnia Dziecka może być 16. Małopolski Piknik Archeologiczny "W cieniu piramid" (26 maja, godz. 11-17, Ogród Muzeum Archeologicznego, ul. Poselska 3).

W programie: zwiedzanie wystawy "Bogowie starożytnego Egiptu" (specjalnie przygotowanej wystawy tkanin egipskich), a także wykład dr. Krzysztofa Babrają "Wykopaliska w Marei/Phi-loxenite w latach 2000-2018 ze szczególnym uwzględnianiem prac w Bazylice i nowo odkrytym kościele w 2018 r." i prezentacja mgr Anny Drzymuchowskiej o ceramice z Marei.

Dla najmłodszych adeptów prahistorii swoje progi otworzy Akademia Młodego Archeologa. W trakcie zajęć będzie można wziąć udział w zaaranżowanych wykopaliskach, poznać pismo hieroglificzne, spróbować wyle-pić cegłę mułową. Szkoła młodych archeologów przygotowała też atrakcje dla miłośników malarstwa, którzy będą ozdabiać ściany egipskiego grobowca i malować figurki. Miłośnicy łamigłówek zmierzą się z tematycznymi puzzlami. Każdy uczeń Akademii otrzyma pamiątkowy dyplom. Bilet: 5 zł rodzinny, 2 zł indywidualny. Więcej na: www.ma.krakow.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji