Artykuły

Gdańsk. Kultura na Święcie Wolności i Solidarności

Wielkimi krokami zbliża się Święto Wolności i Solidarności. Jakie wydarzenia kulturalne przygotowały miejskie i samorządowe instytucje kultury?

Święto Wolności i Solidarności to bodaj największe miejskie wydarzenie organizowane w Gdańsku. Ten miejski "festiwal", organizowany z okazji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989, potrwa jedenaście dni: od 1 do 11 czerwca. Obchody będą bardzo rozległe, a ich ważną częścią są atrakcje kulturalne.

Voo Voo i Przybysze z mamą

Ważną częścią takich wydarzeń są koncerty. A w Gdańsku będzie ich kilka i odbędą się w różnych miejscach: obok symbolicznego okrągłego stołu ustawionego przy ECS, w ogrodzie zimowym ECS, Skwerze Świętopełka i na Placu Zebrań Ludowych. Kuratorem dwóch koncertów, dla dzieci i wieczornego 1 czerwca, jest dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Zaprosił on do udziału artystów polskiej sceny cieszących się dużą sympatią - Wojtka Mazolewskiego z kwintetem, Voo Voo, Tomasza Organka, Lecha Janerkę czy siostry Przybysz występujące z mamą - ale nie są to wybory zaskakujące, a raczej mocno przewidywalne. Koncert odbędzie się o godz. 20 i wymagana jest rejestracja. Nieco wcześniej (godz. 14), również na Placu Zebrań Ludowych, odbędzie się koncert dla dzieci. Poprowadzi go basista Voo Voo Karim Martusewicz, a na scenie razem z nim wystąpią m.in. Wojciech Waglewski i Tomasz Organek.

3 czerwca w Ogrodzie Zimowym odbędzie się koncert "Symfonia szacunku". Na scenie wystąpią m.in. Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Gaba Kulka, Maria Peszek oraz instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Olo Walickiego. Najważniejszym koncertem, a właściwie widowiskiem multimedialno-muzycznym, jest to przygotowane na 4 czerwca. Reżyser Bolesław Pawica podzielił je na trzy części ("Było", "Jest", "Będzie"), które mają się złożyć na spójną opowieść o Polsce od lat 80. ubiegłego wieku. A skoro ma to być sentymentalna podróż, to pojawią się też "sentymentalni" artyści: Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob czy Krystyna Prońko. Średnie pokolenie reprezentować będą godnie Kayah i Kasia Kowalska, a młode - Krzysztof Zalewski, Igor Herbut, Kamil Bednarek czy Michał Szpak.

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych

Świętowanie nie zamknie się wyłącznie w dużych wydarzeniach muzycznych. Miejskie i samorządowe instytucje kulturalne m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Wybrzeże, Muzeum Narodowe. Jak zapowiada Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w ciągu jedenastu dni w Gdańsku odbędzie się ponad 100 wydarzeń z różnych dziedzin kultury. Każda z instytucji przygotowała coś od siebie. IKM stawia na literaturę: będzie nocne czytanie-odtwarzanie wierszy w przestrzeni publicznej z aktorami Teatru Wybrzeże, kampania poetycka w mieście i "Czytelnia wolności" na placu Kobzdeja organizowana wspólnie z NCK i Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Gdański Teatr Szekspirowski na swojej scenie pokaże spektakl "Wałęsa w Kolonos" Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie z Jerzym Stuhrem w roli tytułowej (6-7 czerwca), Teatr Wybrzeże "Święto Winkelrida" i przypomni nagranie legendarnego już spektaklu "H." Jana Klaty według "Hamleta" Szekspira zrealizowanego w 2005 r. na terenach Stoczni.

Ważnym miejscem strefy kultury jest skwer Świętopełka. Będzie ona działała przez pierwsze czerwcowe dni (1-4 czerwca) i wszystkie akcje skupione będą wokół takich tematów jak demokracja, pokój, wspólnota, ekologia, równość, solidarność. W programie m.in. rozmowa Aleksandry Boćkowskiej z maturzystami z 1989 r., warsztaty teatralne dla dzieci, międzypokoleniowa sesja jogi, warsztaty kulinarne z Kuchnią Konfliktu, a także koncerty Drewnofromlas, Chłopcy Kontra Basia i potańcówka wolności.

Będą, i już są, wystawy. W tym dwie Chrisa Niedenthala. Jedna z nich od stycznia trwa w Muzeum Gdańska i jest to fotograficzny portret miejsca, natomiast druga zostanie pokazana w ECS (wernisaż 3 czerwca) i będą to fotografie dokumentujące przemiany społeczne na świecie. W CSW Łaźnia na Dolnym Mieście trwa duża monograficzna wystawa Michała Szlaga, natomiast WiMBP, we współpracy z miastami z regionu (m.in. Sopotem, Słupskiem, Wejherowem) przygotuje wystawę "Wiosna demokracji". W obchody włączy się także NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku oraz przestrzeń artystyczna WL4. W programie tego pierwszego (2 czerwca) są m.in. pokaz filmów ze zbiorów Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, koncert zespołu Nagrobki i zapalenie neonu "Nowe życie" autorstwa Elżbiety Jabłońskiej. Natomiast WL4 przygotuje wystawę swoich artystów na terenie Stoczni Cesarskiej. Wystawę oczywiście związaną z tematami wolności i demokracji.

Miękka kultura w strefie społecznej

Ważnym elementem obchodów i też pewnego rodzaju symbolem, jest okrągły stół. Jeden miał stanąć na placu Solidarności i miało się przy nim odbyć spotkanie samorządowców. Ale wojewoda Dariusz Drelich udzielił zgody Karolowi Guzikiewiczowi, wiceszefowi zakładowej "Solidarności", na cykliczne zgromadzenia publiczne na placu i w jego okolicach przez pięć dni w roku (10 kwietnia, 3 maja, 4 czerwca, 14 sierpnia, 11 listopada). Jednym z tych dni jest 4 czerwca. Ale okrągły stół będzie. Stanie przy fontannach ECS i będzie to stół społeczny: służyć będzie rozmowom, muzykowaniu, warsztatom i wspólnym posiłkom. Zaprojektowany został specjalnie na obchody przez Studio 1:1.

W dwa weekendy (1-2, 8-9 czerwca) odbędą się tutaj koncerty, w których każdy będzie mógł wziąć czynny udział. Zagrają Remont Pomp, Tomasz Chyła Quintet, Patryk Zakrocki i Budyń. Przy stole odbędą się także "Rozmowy na każdy temat" (1-2, 5-9) z zaproszonymi gośćmi: Adamem Wajrakiem, Danutą Hubner, Andrzejem Bliklem, Jerzym Bralczykiem, Magdaleną Fikus, Ryszardem Praszkierem i Jakubem Wygańskim.

Obchody 30. rocznicy 4 czerwca 1989 r. zostały zorganizowane z pieniędzy zebranych w zbiórkach - jednej uruchomionej na Facebooku przez Patrycję Krzymińską, drugiej prowadzonej przez ECS. W obydwu zbiórkach udało się zebrać 6 mln zł. Ponadto, we wsparciu finansowym uczestniczyły samorządy, w tym: Miasto Poznań i Miasto Sosnowiec, powiat poznański, województwo wielkopolskie i mazowieckie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji