Artykuły

Warszawa. Album "Plewiński. Na scenie" z wyróżnieniem wśród Najpiękniejszych Książek Roku

Album "Plewiński. Na scenie", wydany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Muzeum Fotografii w Krakowie, otrzymał Wyróżnienie w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku.

Wydawnictwo powstało w ramach organizowanego od 2015 przez Instytut Konkursu Fotografii Teatralnej. Nagrody zostały wręczone podczas rozpoczynających się w czwartek 10. Warszawskich Targów Książki.

"Plewiński. Na scenie" to zbiór blisko 200 fotografii z około 50 spektakli prezentujących polskie życie teatralne po 1959 roku. Subiektywna, wszechstronna i przekrojowa publikacja jednego z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich fotografów powojennych. Wydawnictwo ukazało się we wrześniu 2018 roku i zostało nominowane do nagrody PTWK w kategorii "Album" razem z 14 innymi tytułami.

Wśród nominowanych w Konkursie książek (w kategorii "Książki naukowe/popularnonaukowe - humanistyka") nalazła się również "Choreografia. Polityczność" pod redakcją Marty Keil, współwydana przez Instytut Teatralny, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Instytut Muzyki i Tańca oraz East European Performing Arts Platform. Za najlepsze książki w tej kategorii uznano "Polski Teatr Tańca 1973-2018" wydawnictwa Polskiego Teatru Tańca oraz "Wdzięczność" wydaną przez Drukarnię AKAPIT.

Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w Konkursie Najpiękniejszej Książki Roku (wcześniej Konkursu na Najlepiej Wydaną Książkę Roku) przyznawane są od 1957 roku. Jury 59. Edycji Konkursu - w składzie: Agata Szydłowska (przewodnicząca), Leszek Bielski, Małgorzata Gurowska, prof. Wiktor Jędrzejec, Ryszard Kryska, Monika Marek-Łucka, Piotr Rypson i Andrzej Tomaszewski - wskazywało zwycięskie tytuły w ośmiu kategoriach.

Wyróżnienie dla albumu "Plewiński. Na scenie" to kolejna w ostatnich tygodniach nagroda dla wydawnictwa Instytutu Teatralnego. 25 kwietnia Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych za najlepszą książkę 2018 roku z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych uznało "HyPaTię - Historię Polskiego Teatru".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji