Artykuły

Warszawa. Kolejna odsłona cyklu "zOperowani!"

31 maja o godz. 19.30 w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "zOperowani!".

zOperowani!

Kontratenor - głos pomiędzy tożsamościami

Myślisz, że opera jest sztuką archaiczną i trudną w odbiorze? Przekonamy Cię, że jest wręcz odwrotnie! Zapraszamy do fascynującego świata sztuki operowej i jej tajemnic!

zOperowani! to cykl muzycznych spotkań poświęconych jednemu z najbardziej fascynujących aspektów opery jakim jest głos. Punktem wyjścia stało się dla nas przekonanie, że czerpanie przyjemności z opery nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a jedynie ciekawości i otwartości na nowe doznania artystyczne i zmysłowe. Opera to przede wszystkim opowiadanie emocjonujących historii oraz barwne, złożone postaci, których podstawowym środkiem wyrazu jest właśnie głos.

Zaproszeni artyści opowiedzą o typie głosu, jakim dysponują, odsłonią sekrety techniki wokalnej oraz wykonają arie najwybitniejszych kompozytorów. Przyjrzymy się zależnościom między wyborem głosu a ekspresją sceniczną oraz charakterem i emocjonalnością konkretnych postaci z klasyki operowej.

W maju przyjrzymy się głosowi kontratenorowemu. To najwyższy głos męski, który na skali zajmuje miejsce podobne do kobiecego altu. Śpiewacy obdarzeni tym głosem są w stanie wykonywać partie z zakresu muzyki dawnej, głównie barokowej, napisane wówczas specjalnie dla kastratów. Nazywany "anielskim głosem" i "kobiecym głosem w męskim ciele" stanowi szczególnie atrakcyjne narzędzie zarówno dla kompozytorów jak i reżyserów operowych, pozwalające podejmować grę z tożsamością postaci. W czasie wieczoru operowego poznamy bohaterów, którzy wymykają się społecznym konwenansom i poszerzają granice konstruowania postaci operowych.

Gościem specjalnym będzie Michał Sławecki, kontratenor występujący m.in. na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu i Warszawskiej Opery Kameralnej. W jego wykonaniu usłyszymy arie m.in. z "Rinalda" Georga Friedricha Haendla i "Zemsty nietoperza" Johana Straussa syna. Akompaniuje Monika Kolasińska.

Michał Sławecki - śpiew

Monika Kolasińska - akompaniament

Szymon Waćkowski - prowadzenie cyklu

31 maja, godz. 19.30

Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112, Warszawa

WSTĘP WOLNY

***

Michał Sławecki - kontratenor, absolwent Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zadebiutował na scenie jeszcze jako student, w roli księcia Orlofsky'ego w "Zemście nietoperza" w Operze na Zamku w Szczecinie. Wykonał na scenie takie partie jak: Pierwsza Wiedźma w "Dydonie i Eneaszu" Henry'ego Purcella, Neron w "Koronacji Poppei" Claudia Monteverdiego i w "Agrippinie" Georga Friedricha Haendla, tytułowa rola w "Rinaldo" Georga Friedricha Haendla, Cherubin w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz tytułowa rola w "Voyagerze" Sławomira Kupczaka. W ostatnich dwóch sezonach zadebiutował w roli Stefana w "Romeo i Julii" Charlesa Gounoda na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu i w roli Konia-Marynarza w "Człowieku z Manufaktury" Rafała Janiaka w Teatrze Wielkim w Łodzi.

*

Monika Kolasińska - pianistka, korepetytorka śpiewaków operowych. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Coachingu Wokalnego oraz Międzywydziałowe Studium Pieśni w tej samej uczelni. Wiedzę i umiejętności w dziedzinie pracy z wokalistami pogłębiała na kursach i warsztatach prowadzonych przez m.in.; prof. J. Marchwińskiego, prof. J. Artysza, prof. U. Kryger, O. Pasiecznik, M. Pikulskiego, E. Podleś oraz prof. U. Reinemanna. Jako korepetytor śpiewaków współpracowała z Wydziałem Wokalno-Aktorskim UMFC. W 2016 r. za działalność artystyczno - dydaktyczną została uhonorowana Nagrodą Rektora UMFC. Od stycznia 2018 pracuje jako pianista-korepetytor w Polskiej Operze Królewskiej.

*

Szymon Waćkowski - reżyser, scenarzysta i animator kultury, absolwent scenariopisarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Mariusza Trelińskiego przy realizacji "Jolanty" Piotra Czajkowskiego i "Zamku Sinobrodego" Beli Bartoka w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz Barrie'go Kosky'ego przy realizacji "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w Komische Oper w Berlinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji