Artykuły

Gdańsk. Lato z "Jak wam się podoba"

Po roku przerwy po raz kolejny zobaczymy premierę na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Spektakl "Jak wam się podoba" Williama Szekspira jest produkcją Teatru Wybrzeże, którą przez całe lato będziemy mogli oglądać w Teatrze Szekspirowskim. Premiera 28 czerwca.

Spektakl podczas wakacji zostanie zagrany w sumie aż 19 razy. Bilety na popremierowe przedstawienia w cenie od 30 do 60 zł już do nabycia online i w kasach Teatru Szekspirowskiego.

"Jak wam się podoba" to jedna z lekkich, idyllicznych i najchętniej wystawianych komedii Szekspira. Autor jej akcję osadził w jednym z francuskich księstw, jednak zdecydowanie największa jej część rozgrywa się w pobliskim Lesie Ardeńskim, którego pierwowzorem był las z okolic Stratfordu, czyli z rodzinnych stron Szekspira. Dla Teatru Wybrzeże sztukę reżyseruje Krystyna Janda.

- Z tą sztuką Szekspira mierzę się od dawna. Najpierw całe lata marzyłam o zagraniu roli Rozalindy, namawiałam na to moich dyrektorów, niestety nie spełniło się to moje marzenie. Uwielbiam tę historię, jej humor, różne sposoby mówienia o miłości, traktowania miłości i związku dwojga ludzi, przez postaci tej sztuki. Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty, zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie uwodzące obrazy i wciąż chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę. Mam nadzieję, że powstanie spektakl, który przysporzy radości i przyjemności także widzom - mówi Krystyna Janda.

Sztukę otwiera scena rozmowy dwóch braci, Oliwiera i Orlanda de Bois. Orlando jest zazdrosny o trzeciego syna de Bois, Jakuba, bo ten uczy się w najlepszym uniwersytecie, ma opiekę ojca i pieniądze. Orlando zaś pasie owce i nie ma wykształcenia. Oliwer szydzi z Orlanda - niedługo potem zostaje zapaśnikiem. Wszystko to dzieje się na dworze Fryderyka, który wygnał niedawno prawowitego władcę (swojego brata). Na dworze pozostała jednak córka wygnanego księcia, Rozalinda. Córka obecnego księcia, Celia, przyjaźni się z Rozalindą, wymogła na ojcu pozostawienie kuzynki. Wkrótce Rozalinda zakochuje się w Orlando... Akcja przenosi się do Lasu Ardeńskiego, gdzie dochodzi do metamorfozy.

Wielokrotnie krytykowano Szekspira za tę sztukę (m.in. skrytykował ją Lew Tołstoj), przede wszystkim za to, że stara się w niej podporządkować widzowi i zaspokoić jego gusta, o czym świadczyć może już sam tytuł. Mimo to, komedia ta pozostaje do dziś jedną z najczęściej wystawianych na scenie sztuk słynnego dramatopisarza ze Stratfordu.

Przypomnijmy, że reżyserka spektaklu, Krystyna Janda, 5 maja wystawiła "Hrabinę" Stanisława Moniuszki w Operze Bałtyckiej, zaś z Teatrem Wybrzeże współpracuje od lat. Jest reżyserką frekwencyjnego hitu Wybrzeża - "Seksu dla opornych" oraz jego kontynuacji - "Raju dla opornych".

- Tak się złożyło, że "Jak wam się podoba" Szekspira w Teatrze Wybrzeże miałam robić w ubiegłym roku, zaś "Hrabinę" w Operze Bałtyckiej dwa lata temu. Sprawy potoczyły się tak, że dopiero teraz obie premiery mogły dojść do skutku. Premiera komedii Szekspira czeka nas 28 czerwca. Spodziewam się przyjemności i z pracy, i z przedstawienia. Do zobaczenia z Szekspirem, młodym i kipiącym energią - mam nadzieję - dodaje Krystyna Janda.

W spektaklu występują: Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski i Jarosław Tyrański. Scenografię przygotowuje Magdalena Gajewska, zaś kostiumy Dorota Roqueplo. Za muzykę i opracowanie muzyczne odpowiada Mateusz Dębski. Ruch sceniczny układa Emil Wesołowski, a światła reżyseruje Katarzyna Łuszczyk.

Przedstawienie jest produkcją Teatru Wybrzeże. Jego współorganizatorem jest Gdański Teatr Szekspirowski, który użycza swojej sceny. Bilety na spektakl kosztują: na parterze 60 zł (normalny) i 50 zł (ulgowy), na galeriach na wprost sceny (miejsca numerowane) - 50 zł (normalne) i 40 zł (ulgowe), zaś na galeriach bocznych (miejsca nienumerowane) za wstęp zapłacimy 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji