Artykuły

Polski "Bumerang" Gwiazdy krajowych scen we współczesnym światowym repertuarze

Bieżący weekend wprawi w miłą rozterkę niejednego miłośnika teatru: na afiszach warszawskich pojawi się Jednocześnie kilka nowych sztuk.

W teatrze Na Woli odbyła się wczoraj prapremiera spektaklu "Bumerang" współczesnego francuskiego dramaturga Bernarda Da Costy. Da Costa jest dziś jednym z najchętniej grywanych współczesnych autorów francuskich, twórcą cafe-teatru - ruchu teatralno-artystycznego obecnego we Francji lat 70. W Polsce jego "Fryderyka Wielkiego i Woltera" przygotował kilka lat temu dla Teatru Małego Maciej Wojtyszko.

- "Bumerang" jest sztuką pod względem warsztatowym świetnie napisaną. Jest prostą, a zarazem wielowymiarową historią, która wciąga niczym kryminał - mówi reżyser spektaklu Bogdan Augustyniak. Pojedynek na słowa i na uczucia, jaki rozgrywa się pomiędzy bohaterami spektaklu - aktorką i dyrektorką szkoły teatralnej i jej uczniem stawia pytania o to, czy mamy prawo bezkarnie decydować o cudzym losie. Spektakl, w którym występują Zofia Saretok i Piotr Szwedes, będzie można zobaczyć w piątek i sobotę o godzinie 19.

"Łoże z baldachimem" to najbardziej znana sztuka holenderskiego pisarza i dramaturga Jana de Hartoga Colette. To historia pewnego małżeństwa z długoletnim stażem, zmuszająca do refleksji na temat miłości i przemijania. Jej premiera odbędzie się w piątek o godz. 19.30 na deskach teatru Scena Prezentacje. Reżyseruje Romuald Szejd, a w obsadzie m.in. Adrianna Biedrzyńska i Wojciech Malajkat.

W sobotę w Teatrze Nowym kolejna prapremiera i kolejny współczesny tekst dramatyczny. Sztukę Esther Vilar "Zazdrość na trzy faxy" wyreżyserował Jan Prochyra. Przenikliwe spojrzenie autorki sztuki na seksualność kobiet i ich pragnienia zwraca uwagę na od-wieczny konflikt płci. Tekst sztuki i udział w spektaklu Grażyny Barszczewskiej, Katarzyny Figury i Aleksandry Ciejek gwarantuje dobrą zabawę i atmosferę pełną erotyki.

Teatr Powszechny na niedzielę przygotował premierę Sergi Belbela "Po deszczu" w przekładzie Marzenny Gottesman i w reżyserii Agnieszki Glińskiej i Władysława Kowalskiego. Akcja sztuki rozgrywa się na dachu drapacza chmur, dokąd wymykają się pracownicy pewnej prężnej firmy na zakazanego papierosa, który jest dla nich synonimem wolności. To sztuka, która przywołuje zmysłowy klimat realizmu magicznego tak popularnej u nas literatury iberoamerykańskiej. Występują m.in.: Jolanta Fraszyńska, Edyta Olszówka, Dominika Ostałowska i Rafał Królikowski.

Wartym odnotowania wydarzeniem będzie niedzielny występ Teatru im. Jaracza z Łodzi z dramatem Erica Bogosiana "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" z udziałem Bronisława Wrocławskiego. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę w Teatrze Małym o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji