Kraków. "Język wizualny teatru" na Copernicus Festival
Spotkanie ze scenografką Barbarą Hanicką i twórcą projekcji wideo Robertem Mleczko. Prowadzenie: Katarzyna Fazan. Autorka spotkania: Anna Lewanowicz.
Specyfiką teatru od zawsze było intrygujące balansowanie pomiędzy światem dźwięków i obrazów, pomiędzy znaczeniami żywej dykcji słownej i oryginalnej imaginacji wizualnej. I choć dzisiejszy teatr odcina się od swych logocentrycznych źródeł i bardziej ufa obrazowi niż mowie spotkanie z twórcami plastyczno-medialnej oprawy inscenizacji zostało zaproponowane by zastanowić się nad nowymi związkami wizji i języka. Chcielibyśmy zaproponować dialog z praktykami - scenografką i artystą wizualnym -jako wydarzenie związane z nową rolą mediów komunikacyjnych w przestrzeni sceny. W trakcie rozmowy przeplatanej projekcjami postaramy się zastanowić nad takimi problemami jak relacja pomiędzy wizją plastyczną a dramaturgią słowa, budowaną dziś w odejściu od kanonicznych lektur dramatycznych. Sprawdzić czy dekonstrukcje form literackich pobudzają język wizualny, czy stają się trudnym wyzwaniem nieoczywistego przekazu. Zadać pytanie o relację między kodami obrazowymi a aktorem jako źródłem sensu niesionego przez mowę. Przywołamy przykłady konkretnych działań teatralnych, obrazów scenicznych i elektronicznych.
**
Perceptio: "Język wizualny teatru"
26.05.2019
18:00 - 19:30
Pałac Larischa (Bracka 12)
**
Copernicus Festival
Język 21 - 26 maja 2019 r.
"Język to największy wynalazek ludzkości". Trudno nie zgodzić się z tą uwagą Karla Poppera. Bez języka nie byłoby innych niezwykłych tworów kultury: filozofii, nauki, literatury.
To on sprawia, że możemy myśleć wspólnie i współpracować na wielką skalę, tworząc skomplikowane instytucje społeczne, konstruować fikcyjne światy czy obiektywnie badać rzeczywistość.
W tym roku podczas Copernicus Festival przyjrzymy się tematyce języka z perspektywy psychologii, literatury, nauk o mózgu czy nowych technologii. Naszymi gośćmi będą m.in. wybitny filozof podmiotowości - Charles Taylor, poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego fizyk i astrobiolog - Paul Davies, badacz języka amazońskiego plemienia Pirah - Daniel Everett, zajmująca się językoznawstwem kognitywnym - Elżbieta Tabakowska czy znany badacz kultury języka - Jerzy Bralczyk.
Festiwalowi towarzyszą darmowe wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Na sobotniej scenie koncertowej usłyszymy takie kolektywy jak Łona i Webber, w kinie Mikro zobaczymy filmy związane z językiem, m.in. "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" czy "Lektor", a podczas pasma o nowych technologiach zetkniemy się z językiem botów i maszyn na wystawie Inventio.