Artykuły

Poznań. Prapremiera operowego "Gwiezdnika" na Biennale

Opera - nawet taka dla dorosłych - to spore wyzwanie. Na Biennale Sztuki dla dziecka powstała opera szczególna. Jej twórcy chcą porozmawiać z młodymi widzami o trudnych sprawach.

"Sztuka jako spotkanie" - tytuł tegorocznego biennale nie pozostawia wątpliwości co do motywów artystów zaproszonych na festiwal. Ale spotykać się będziemy nie tylko z artystami - podczas spektakli, akcji twórczych, wystaw, pokazów filmowych. Wszystko wskazuje na to, że dobrych spotkań nie zabraknie też na widowni. Twórcy biennale zapraszają do wspólnego odkrywania całe rodziny.

Jak radzić sobie ze smutkiem?

Tegoroczna, 22. edycja biennale, potrwa od 27 maja do 2 czerwca. W programie m.in. bigbitowy koncert, na którym dziadkowie będą mieli okazję zarazić wnuki miłością do muzyki ze swojej młodości i pasją do tańczenia. Będą pokazy filmowe (m.in. kina niemego z muzyką na żywo), spektakle, zabawy podwórkowe, czy polifoniczna podróż na żydowskie wesele.

Będzie też opera dla dzieci. Po raz pierwszy w historii Centrum Sztuki Dziecka, które jest organizatorem biennale i producentem spektaklu.

Prapremiera "Gwiezdnika" - 27 maja o godz. 10 i 18 na Scenie Wspólnej (która zadebiutuje w roli operowej sceny). Reżyseruje Krzysztof Cicheński. Muzykę skomponował Jarek Kordaczuk. Libretto napisała Katarzyna Mazur-Lejman.

Główną bohaterką "Gwiezdnika" jest Kira, która straciła kogoś bardzo ważnego. Zrozumiała, wszystko ma swój koniec. Jak radzić sobie ze smutkiem w takich sytuacjach? Czy pocieszenie można odnaleźć w muzyce?

Prawdziwa partytura, libretto i operowe głosy

- Opery to trudny gatunek, nawet dla dorosłych - uważa Karolina Kulig, rzeczniczka biennale. - A my chcemy to niekoniecznie oczywiste medium skierować do dzieciaków. Trudny jest też sam temat, bo to rzecz o odchodzeniu i o żałobie - zapowiada. Sugerowany wiek widzów to 8 i więcej lat.

- Założyliśmy, że tu musi być prawdziwa partytura i libretto, muzyka na żywo zagrana przez orkiestrę i operowe głosy - zdradza Jerzy Moszkowicz, dyrektor biennale.

W spektaklu wystąpią: Anna Langner. Na co dzień aktorka Teatru Nowego, tu zagra Kirę. Zaśpiewają znany bywalcom poznańskiej opery bas Jerzy Mechliński (jako Gwiezdnik) a także Aleksandra Klimczak (sopran), Sylwia Złotkowska (alt) i Tomasz Raczkiewicz (tenor).

Scenografia i kostiumy: Julia Kosek.

Więcej o tegorocznej edycji biennale - www.biennaledladziecka.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji