Artykuły

Szczecin. Troska o zwierzęta tematem przewodnim Teatralnego Tygodnia Dziecka

Trzy premiery spektakli, warsztaty i spotkania wokół tematu dbałości o środowisko, a przede wszystkim o zwierzęta, w programie festiwalu dla najmłodszych w szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga". "Teatralny Ty-Dzień Dziecka" rozpocznie się 26 maja.

W czasie szczecińskiego festiwalu dla najmłodszych po raz pierwszy zostaną pokazane na scenie "Kaczątko", "Kołysanki Północy" i "Karmelek". Poszerzenie repertuaru "Pleciugi" to nie jedyny cel wydarzenia - powiedziała dziennikarzom zastępca dyrektora teatru i koordynator przedsięwzięcia Anna Garlicka.

- Drugim głównym celem jest stworzenie takiej przestrzeni, która inspirowałaby nie tylko tutaj, w murach "Pleciugi" czy w murach naszych partnerów, do działań podejmowanych wspólnie z dziećmi, ale która rzutowałaby na to, jak później funkcjonujemy w domu - mówiła Garlicka. Jak wyjaśniła, warsztaty i spotkania odbywające się podczas festiwalu mają także za zadanie "inspirować dziecko do rozwoju".

Główną premierą będzie w tym roku "Karmelek" Marty Guśniowskiej w reżyserii Anny Rozmianiec, opowiadający o małym psie, który stara się znaleźć swoje miejsce w zagrodzie pełnej zwierząt. Jak powiedziała Garlicka, to spektakl o tym, że "każdy ma swoje miejsce w świecie". Dodała, że bohaterowie sztuki zainspirowali organizatorów do przyjrzenia się się problemowi niszczenia środowiska. Po premierze "Karmelka" zaplanowano grę terenową "Zgadnij, gdzie jestem?".

- W tym roku skupiamy się na świecie zwierząt, które są nam bliskie, które są też naszymi przyjaciółmi. Wydaje nam się, że zwrócenie uwagi na ten problem cywilizacyjny może skłonić naszych widzów do postawienia sobie pytania "co mogę zmienić?" - zaznaczyła Garlicka.

Dwie pozostałe premiery - oparte luźno na tekście H. Ch. Andersena "Kaczątko" oraz "Kołysanki Północy", przeznaczone dla dzieci od 1. do 3. roku życia - odbędą się w pierwszym dniu festiwalu, czyli 26 maja. Szczecińska publiczność będzie też mogła obejrzeć prezentacje spektakli teatrów z Islandii, Szwecji, Finlandii i Niemiec.

W programie znalazł się m.in. spektakl "Na własnych nogach" Midnight Theatre Company z Islandii dla dzieci od 2. roku życia, opowiadający historię Ninny, odważnej sześcioletniej dziewczynki, która zostaje wysłana na farmę, aby tam spędzić lato. Przedstawienie zostało zrealizowane w technice bunraku, jednej z form tradycyjnego teatru japońskiego. Lalkę teatru bunraku prowadzi trzech animatorów: pierwszy porusza głową i prawą ręką, dwóch pozostałych lalkarzy prowadzi nogi, korpus i lewą rękę lalki, co daje duże możliwości animacyjne.

Spektaklem dla wszystkich grup wiekowych - jak zapowiedzieli organizatorzy - jest natomiast "Leć, leć, biedroneczko" fińskiego Puppet Theatre Sampo z graną na różnorodnych instrumentach muzyką na żywo. Przedstawienie będzie połączone z warsztatami - publiczność będzie mogła samodzielnie wykonaćlalkę.

Warsztaty dotyczące tematów poruszanych w spektaklach będą się odbywać w trakcie całego festiwalu. W programie również wystawy, spotkania, relacje filmowe i publikacje wydawnictw.

"Teatralny Ty-Dzień Dziecka" rozpocznie się 26 maja i potrwa do 1 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji