Artykuły

Lubuskie. 5. Festiwal Filmu i Teatru już w czerwcu

Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2019 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów - Elżbiety Czyżewskiej i Tadeusza Fijewskiego.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty - Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, często dorównujących im talentem i kreacją.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku byli to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT i pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze, a od tego roku poza wspomnianymi pracownikami także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku stała się miastem filmu, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach kultury, miastem tętniącym projekcjami filmów, spektaklami teatralnymi, koncertami, spotkaniami z twórcami, aktorami, rozmowami o książkach, warsztatami filmowo-teatralnymi.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu - jak wspomniano wcześniej - jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi... i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi, a roku ubiegłym - Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (jubileuszowy program przygotował dyrektor Festiwalu Andrzej Buck) publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z naszą ofertą festiwalową. Będą to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki im. Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Młodość w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży, Mediateka Góra Mediów. Projekcje plenerowe odbywać się będą na placu przed Filharmonią Zielonogórską. W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, będziemy organizować prezentacje w salach Ratusza, Sali Widowiskowej LUNA ŻDK, Galerii ŻDK. Odbędzie się także gala festiwalowa, z wręczeniem nagród i statuetek Klaps.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku m.in. laureata 28. FilmFestival Cottbus: Grand Prix nagrodzonego statuetką Lubiny - obraz produkcji rosyjsko-niemiecko-kazachsko-chińskiej Ayka w reżyserii Siergieja Dworcewowa.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2018-2019. Po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2019 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2019 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu; Klaps 2019 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2019 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2019 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny.

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, który zainaugurowali w 2012 roku Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W tym roku gościem Salonu będzie Zdzisław Wardejn przygotowuje wraz z Andrzejem Buckiem i innymi aktorami Wieczór autorski Marka Hłaski.

Przyjazd na Festiwal zapowiedzieli także twórcy, którzy są z nami od pierwszej edycji Festiwalu. Np.: Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy; Bernd Buder, dyrektor programowy FilmFestival Cottbus oraz aktor Lech Dyblik.

Ponadto gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Aleksandra Konieczna, Gabriela Muskała, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Żak, Grażyna Kolska-Błęcka, Grażyna Barszczewska, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Pritulak (zaprezentuje wystawę własnych prac malarskich), Kinga Dębska, Małgorzata Bogdańska, Porkari.

W ramach Festiwalu zapraszamy na cykl Zielonogórskie Konotacje, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami. W ramach tego cyklu zobaczą Państwo: Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera Lubuskiego Teatru w latach 1960-1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego i Andrzeja Bucka (1997-2007) ; Jacka Zienkiewicza, aktora LT w latach 1998-2007 za dyrekcji Andrzeja Bucka; Waldemara Matuszewskiego, reżysera, byłego dyrektora LT w latach 1990-1995, wieloletniego asystenta T. Łomnickiego; Martę Honzatko, aktorkę filmową i teatralną, absolwentkę PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, urodzoną w Zielonej Górze, a obecnie zatrudnioną w Teatrze w Częstochowie; Misię Furtak - wokalistkę i basistkę, laureatkę Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna, Fryderyka w kategorii debiut roku oraz Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, członkinię zespołu Trs.b. Także dramaturżkę Iwonę Kusiak.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami zebranych w książce "Aktorki. Odkrycia", będzie podczas spotkań rozmawiał z Gabrielą Muskałą, Grażyną Kolską-Błęcką i in. Ponadto promować będziemy książkę "Miłość. Ewa Kasprzyk" autorstwa Macieja Kędzika, opracowanie o Elżbiecie Czyżewskiej pt. "Elka" zredagowane przez Izę Komendołowicz, pozycję Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" oraz "Amantkę z pieprzem" - rozmowę Grażyny Barszczewskiej z Grzegorzem Ćwiertniewiczem

Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2019 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów - Elżbiety Czyżewskiej i Tadeusza Fijewskiego. W trakcie festiwalowych dni obejrzymy obrazy z ich udziałem (m.in. Prywatne miasto, Kapelusz Pana Anatola, Małżeństwo z rozsądku, i in.). Cykl tych filmów nazwany został Retrospektywy. Kolejny cykl pn. Kino znad granicy prezentować będzie niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus (m.in. filmy: Milcząca rewolucja, 3 dni w Quiberon, Styks, Casting). Ponadto w cyklu Dokument na Kozzi oferowane są następujące obrazy Kresy oraz Wieś pływających krów. Następna propozycja to Kino Polskie. Filmy z lat 2018-2019 (Jak pies z kotem, Fuga, 53 wojny, Ciemno, prawie noc, Ułaskawienie, 7 uczuć, Zabawa, zabawa, Kamerdyner). Współpracujący z Festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę filmów Andrieja Zwiagincewa (Powrót, Elena, Niemiłość).

W ramach cyklu Kino europejskie i środkowoeuropejskie zaprezentowane zostaną następujące filmy: Utoya, Donbas, Granica, Truskawkowe dni. Natomiast w ramach Kozzi Gangsta Film pokażemy Państwu filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, a wśród nich obrazy: Botoks, Kobiety mafii, Kobiety mafii 2, Pitbull. Ostatni Pies, Odnajdę cię oraz Kurier.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu realizować będziemy projekt TEATROTEKA, który jest ideą Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. Polega na prezentacji ekranizacji teatralnych tworzonych przez młodych twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej. W ten sposób tworzone są realizacje ciekawych, nowatorskich utworów. Twórcy Festiwalu zamierzają w ten sposób propagować "młodą" polską dramaturgię. TEATROTEKA ma również stanowić przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. W ramach tej idei na Festiwalu będzie można obejrzeć: Beauty wg dramatu Iwony Kusiak, reż. Justyna Nowak, Dziecko Ingi Iwasiów, reż. Barbara Białowąs, Dzielnych chłopców Magdaleny Drab, reż. Szymon Waćkowski, Porwać Się Na Życie Roberta Urbańskiego reż. Michał Szcześniak, Sprawę Rity G, Jolanty Janiczak, reż. Daria Kopiec, Cichą Noc, Amanity Muskarii, reż. Paweł Paszta, i in.

Podczas Festiwalu zapraszamy na premierę komedii Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 z udziałem odtwórców głównych ról, tj. Zdzisława Wardejna, Ewy Kasprzyk, Grażyny Kolskiej-Błęckiej.

Filmem wieńczącym festiwalowe przedsięwzięcia filmowe będzie Księgarnia z Marzeniami w reż. I. Coixeta z 2017 roku w koprodukcji hiszpańsko-brytyjsko-niemieckiej.

Obok filmów będą mogli Państwo uczestniczyć w bloku imprez, które nazwaliśmy Teatr. Przystanek teatralny, w ramach którego proponujemy realizacje: Donna Kamelia Teatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego, 53 wojny Teatru Ludowego w Krakowie, , Podróż do Buenos Aires Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, wieczór autorski Marka Hłaski z udziałem Zdzisława Wardejna, który wystąpi w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze z udziałem Gospodarza Salonu Andrzeja Bucka. Zapraszamy ponadto na konkursowy Przystanek Ballady Ulicznej pod patronatem Lecha Dyblika. Z koncertami wystąpi Katarzyna Żak, która zaprezentuje recital Piosenki z dobrym tekstem (m.in. piosenki Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego, Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego) przeplatanego opowieściami i anegdotami oraz - także z recitalem - Misia Furtak.

www.festiwal.norwid.net.pl

dr Andrzej Buck

Dyrektor Festiwalu

---

KOZZI-CZYŻEWSKA-FIJEWSKI

12-16 czerwca 2019

ZIELONA GÓRA - ŻARY - WIECHLICE

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji