Artykuły

Gorzów Wlkp. Familijne warsztaty teatralne

Teatr im. Juliusza Osterwy szykuje prawdziwą gratkę. Nie dość, że dzieci będą mogły poznać teatr w sposób fascynujący i rozwijający różne umiejętności, to jeszcze w tych zajęciach mogą im towarzyszyć rodzice. Ciekawe, kto będzie bawił się lepiej...

"Teatralne warsztaty dla dziecka, mamy i taty" - pod taką nazwą kryją się zajęcia dla rodzin z dziećmi od trzech do dziewięciu lat. Poprzez warsztaty, będące połączeniem literatury, działań aktorskich, plastycznych, muzycznych i tanecznych, teatr będzie wprowadzać rodziny w swój świat i jednocześnie kształtować rodzaj pozytywnej relacji między dziećmi i rodzicami. Zajęcia poprowadzą dwie aktorki gorzowskiego teatru - Kamila Pietrzak-Polakiewicz i Karolina Miłkowska-Prorok. Cykl warsztatów to konkretna oferta kulturalna, która poza wartościami artystycznymi, edukacyjnymi i dydaktycznymi spełnia wobec uczestników ważną funkcję o charakterze więziotwórczym, emocjonalnym i społecznym.

Teatr zaplanował przeprowadzenie 10 tematycznych warsztatów dla 30 rodzin, które będą odbywały w weekendy od 5 maja do 7 grudnia. Każde zajęcia będą przeprowadzone dwa razy - o godz. 12.00 dla pierwszych 15 rodzin oraz o godz. 14.30 dla kolejnych 15. Praca w dwóch grupach pozwoli zadbać o komfort uczestników, aby wszyscy czuli się podmiotowo i znaleźli przestrzeń do własnej ekspresji.

Punktem wyjścia każdego spotkania będzie tekst literacki, który w performatywny sposób odczytają aktorki. Tematyka utworów, wśród których znajdą się wartościowe i piękne pozycje ze współczesnej literatury dziecięcej oraz teksty należące do klasyki, będzie inspiracją do dalszych działań dzieci i rodziców. Wspólnie będą oni odkrywać arkana sztuki teatru, poznawać jego różne formy i w każdej z nich próbować własnych możliwości. Na zakończenie warsztatów w foyer teatru zorganizowana będzie specjalna wystawa, na której znajdą się zdjęcia dokumentujące przebieg ćwiczeń oraz wypowiedzi uczestników, będące krótkim podsumowaniem cyklu, zapisem wrażeń oraz emocji, których doświadczyli. Co będzie działo się na spotkaniach? Na przykład na 5 maja zaplanowano warsztaty pod hasłem "Podróż przez cztery pory roku - gra z pantomimą". Uczestnicywspólnie postarają się poszukać odpowiedzi na pytanie, jak opowiadać historię bez słów. Czy może istnieć teatr bez tekstu? Oczywiście, że tak i dzieci wspólnie z rodzicami to udowodnią. Często wystarczy muzyka, ruch i gest, by powstały piękne, oryginalne opowieści. A gdy to tego dołożymy jeszcze dziecięcą energię i fantazję, ujrzymy wówczas prawdziwą magię teatru.

Inny temat spotkania to "Z Gniewkiem i Lubinką odkrywamy arkana teatru cieni". Gniewko i Lubinka to humorystyczna opowieść o sile przyjaźni, poznawaniu świata oraz odkrywaniu uczuć i emocji. Tytułowi przyjaciele od dawna się przyjaźnią i lubią razem się bawić. Nie wiedzą jeszcze, jaki kształt ma Smutek, a jak smakuje Radość i czy Strach ma naprawdę wielkie oczy. Pewnego dnia postanawiają wyruszyć w podróż w poszukiwaniu tajemniczego Szczęścia, chociaż nie mają pojęcia, jak ono wygląda. Po drodze spotkają różne postaci, które w formie lalek teatru cieni wykonają uczestnicy warsztatów.

I kolejny temat tych ćwiczeń: "Pippi poszukiwaczem rzeczy - sztuka animacji przedmiotów". Niesamowita Pippi zainspiruje rodziny do spotkania z konwencją teatru przedmiotu, który stanowi bardzo atrakcyjną formę teatralną dla dzieci. Uczestnicy dowiedzą się: jak ożywić dowolny przedmiot codziennego użytku, jak nadać mu charakteru i sprawić, żeby był interesujący, jak widzieć, dostrzegać inne obiekty i postacie, nawiązywać z nimi relacje, mówić ochrypłym, piskliwym albo delikatnym głosem i wyruszyć na poszukiwanie przygód. Jak rozwijać wyobraźnię - również podczas tworzenia jedynej, niepowtarzalnej historii, która przytrafi się bohaterom, zwyczajnym przedmiotom i na podstawie której wspólnie przygotowana będzie wyjątkowa etiuda.

Wszystkie następne tematy są równie atrakcyjne! Tym dzieciom, które wraz z rodzicami znajdą się w szczęśliwej trzydziestce, można tylko pozazdrościć kapitalnego wprowadzenie w świat teatru.

To bogate i niebanalne szkolenie gorzowski teatr poprowadzi dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna. Wyjątkowe książki, które posłużą za inspirację dla dzieci i rodziców, udostępniło Wydawnictwo Zakamarki.

Rekrutacja na zajęcia odbywa się przez stronę internetową teatru. Należy wydrukować kartę zgłoszeniową, wypełnić ją i dostarczyć koordynatorce projektu - Magdalenie Bożek (tel. kontaktowy 95 728 99 49).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji