Artykuły

Kraków. Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej

182 wydarzenia - koncerty, spektakle, wystawy, wykłady i warsztaty - składają się na program 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej, który w sobotę [1 lipca] rozpocznie się w Krakowie i potrwa do 9 lipca.

Festiwal poprzez prezentację kultury i historii narodu żydowskiego ma prowadzić do wzajemnego poznania, szacunku i zrozumienia między Polakami i Żydami.

- Zapraszamy na festiwal tych artystów żydowskich, którzy mają w tej chwili coś najciekawszego do powiedzenia. Tych propozycji jest z roku na rok więcej. Nie zdarzyło się, by artysta, który przyjeżdża po raz kolejny na festiwal, przyjechał z tym samym projektem - mówił dyrektor festiwalu Janusz Makuch. Jego zdaniem realizowane przez artystów projekty są swoistym refleksem - odbijają nastroje i poszukiwania - artystów żydowskich.

Krakowski festiwal jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. Honorowy patronat nad nim objął prezydent RP Lech Kaczyński.

W tym roku zaplanowano 26 koncertów, 10 wykładów, 11 wystaw, 12 projekcji filmowych oraz kilkadziesiąt warsztatów m.in. warsztaty języka jidysz, kuchni żydowskiej, tańca, śpiewu i kaligrafii. Będą także spacery po krakowskim Kazimierzu, zwiedzanie synagog i żydowskich cmentarzy oraz wycieczki szlakami dawnych żydowskich miasteczek. Festiwal rozpocznie sobotnia modlitwa poranna w Synagodze Tempel.

Do Krakowa przyjedzie Sanda Weigl - pieśniarka porównywana do Edith Piaf, Toma Waitsa, Cesarii Evory. Będzie można usłyszeć także jazz - w wykonaniu Paula Shapiro czy Stevena Bernsteina. W Synagodze Tempel grupa Khevrisa z USA pokaże rekonstrukcję żydowskiego wesela "Pod baldachimem nieba". David Krakauer - wielokrotny gość krakowskiego festiwalu tym razem zaprezentuje współczesną muzyką klasyczną.

W synagodze Izaaka będzie można zobaczyć spektakl "Dybuk". W teatrze Bagatela Teatr Yiddishpiel zaprezentuje przedstawienie poświęcone życiu i twórczości Mordechaja Gebirtiga. Na krakowskim Rynku pojawi się łódź francuskiego Teatru Beliashe, a na jej pokładzie grać będzie weselna kapela z Ukrainy - zespół Konsonans Retro.

Z racji przypadającej w tym roku 60. rocznicy pogromu kieleckiego odbędą się: 4 lipca - wykład prof. Jana Tomasza Grossa i 5 lipca - debata współorganizowana przez IPN. Koncert finałowy festiwalu - 8 lipca - będzie jak zwykle w plenerze, na wielkiej scenie przy ul. Szerokiej.

Na zdjęciu: Mordechaj Gebirtig (1877-1942).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji