Artykuły

Poznań. Teatr Muzyczny zaznajomi dzieci z polskimi tańcami ludowymi

Premierę sztuki dla dzieci "Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży" zaprezentuje w piątek Teatr Muzyczny w Poznaniu. W trakcie spektaklu Koziołek Matołek szukał będzie zaginionych Poznańskich Koziołków, a dzieci poznawać będą polskie tańce ludowe i narodowe.

Reżyserem jest Łukasz Brzeziński. Tekst według pomysłu Grzegorza Maślanki stworzyła Magdalena Mrozińska.

Dyrektor poznańskiego teatru Przemysław Kieliszewski zapewnił w środę na konferencji prasowej, że spektakl ucieszy każdego młodego widza.

- Inicjatywa wyszła z naszego zespołu: Grzegorz Maślanka przyszedł jakiś czas temu z pomysłem, żeby stworzyć spektakl, którego głównym motywem będą polskie tańce ludowe i narodowe. Widzów czekać będzie piękna podróż przez tradycje ludowe różnych stron Polski. Jest oczywiście Poznań, ale jest też Kraków, Śląsk, są Kaszuby czy Lublin - powiedział.

Pomysłodawca spektaklu i choreograf Grzegorz Maślanka wyjaśnił, że rzecz pierwotnie została pomyślana jako lekcja kultury poświęcona tańcom ludowym i narodowym. Ostatecznie spektakl opowiada historię Koziołka Matołka, który, wraz z wielkopolską obstawą: Pyrą i Rogalem, szukał będzie w rytm melodii ludowych zaginionych Poznańskich Koziołków.

- Myślę, że efekt ostateczny zadowoli nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych widzów. Będzie to spektakl, na który będą mogli przyjść nauczyciele chcący pokazać dzieciom jak wygląda krakowiak, jak wygląda oberek, kujawiak czy mazur. Młodzi widzowie będą mogli usłyszeć język kaszubski, gwarę spiską, zobaczą tańce podhalańskie czy wielkopolskie - powiedział.

Muzykę do spektaklu przygotował Łukasz Damrych, za scenografię odpowiada Mariusz Napierała. Kostiumy przygotowała Agata Uchman.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji