Artykuły

Trzymam kciuki za Teatr Muzyczny!

- Lubię taki teatr - inteligentny, wolny od doraźnej publicystyki, poszukujący optymistycznego, humanistycznego przesłania nawet w opowieściach o trudnych sprawach; taki, który nie zakłada, że tylko szok i skandal są właściwą metodą zwrócenia uwagi publiczności, zainteresowania widza - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, w rozmowie z okazji 5-lecia Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu.

Wspiera Pan działalność Teatru Muzycznego niemal od początku...

- To prawda. Uznaliśmy, że w naszym regionie brakuje właśnie takiej sceny, z takim repertuarem - rozrywka na wysokim poziomie, oferta dla rodzin, a też spektakle będące zaproszeniem do refleksji. Sam lubię taki teatr - inteligentny, wolny od doraźnej publicystyki, poszukujący optymistycznego, humanistycznego przesłania nawet w opowieściach o trudnych sprawach; taki, który nie zakłada, że tylko szok i skandal są właściwą metodą zwrócenia uwagi publiczności, zainteresowania widza. Teatr, który nie obawia się wyruszyć w trasę, bo - jak napisał w swoim tegorocznym przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Teatru Carlos Celdran - nikt nie powiedział, że ten rodzaj sztuki można uprawiać jedynie w jakimś centrum świata, konkretnym mieście czy wyznaczonym budynku.

Po pięciu latach możemy mówić o sukcesie - Muzyczny ma sporą grupę wiernych widzów i na dobre wpisał się w kulturalny pejzaż województwa. Dobra wiadomość dla widzów jest też taka, że od czerwca będzie działał w dobrych, a wkrótce, po zakończeniu remontu i rozbudowy kinoteatru Grunwald, w jeszcze lepszych warunkach. Takich, które pozwolą myśleć o rozbudowie repertuaru i generalnie szeroko rozumianej oferty artystycznej i kulturalnej.

Trwa remont Pałacu Dąbskich, w którym znajdować się będzie scena kameralna teatru.

- Ten piękny obiekt, jedno z najbardziej znanych miejsc w Toruniu, przechodzi pieczołowity remont konserwatorski, który obejmuje też aranżację sal i montaż bardzo nowoczesnego wyposażenia sceny. To bardzo ambitne przedsięwzięcie dobiega już końca i już wkrótce będzie tu można zagrać pierwsze przedstawienie. Tutejsza scena będzie miała wysokość dwóch kondygnacji i widownię na 150 miejsc. To już nie będą zaadaptowane wnętrza, tylko przestrzenie zaplanowane specjalnie z myślą o teatrze i jego publiczności. A w gotyckich piwnicach ulokuje się klub jazzowy. Inne przestrzenie, w tym znana wszystkim sala barokowa, nadal będą pełnić funkcje reprezentacyjne. Będziemy tu przyjmować ważnych gości, myślimy też o ulokowaniu tu przyszłego muzeum regionu. Oczywiście zachowujemy wspaniałą historyczną elewację budynku.

Coraz bliżej też do przebudowy kinoteatru Grunwald, do którego ma zostać przeniesiona główna siedziba Teatru Muzycznego. Z pozyskaniem środków na tę inwestycję było więcej problemów?

- Za to po rozbudowie i modernizacji gmach, piękny przykład polskiego modernizmu, będzie prawdziwą architektoniczną perełką. Teatr Muzyczny, okrzepła już samorządowa instytucja kultury, zyska obiekt na miarę, idealny dla kontynuowania jej artystycznych zamierzeń. Przyjęty projekt sprawia, że modernistyczny charakter obiektu zostanie zachowany, a nawet nabierze ona właściwej dla tego stylu klasy. Częściowo odtworzona zostanie oryginalna przedwojenna elewacja, ale w środku wszystko będzie zupełnie nowe i naprawdę nowoczesne. Dzięki pomyślnie przeprowadzonym negocjacjom z Komisją Europejską możemy wykorzystać na tę inwestycję pieniądze z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przekonaliśmy Brukselę, żebyśmy mogli wydzielić w ramach programu specjalną pulę, 25 milionów euro, czyli ok. 107 mln złotych, na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa.

Wskazaliśmy trzy takie potencjały - turystykę, uzdrowiska i właśnie kulturę.

Dotyczy to także rewitalizacji pałacu Kronenbergów w podwłocławskim Wieńcu. Chcemy by powstało tam Kujawskie Centrum Muzyki, którego misją będzie realizacja projektów muzycznych i wydarzeń kulturalnych.

Jest się z czego cieszyć. Choć pewnie zawsze znajdzie się ktoś, kto zapyta, po co inwestować w kulturę, jak można by za te pieniądze łatać ulice...

- To pytanie to żart, prawda? Nikt przy zdrowych zmysłach nie ma wątpliwości, że kultura to bardzo ważny czynnik w rozwoju społecznym. Mówiąc najkrócej: uczestnictwo w kulturze buduje tożsamość, tradycję, poczucie przynależności do wspólnoty i jej historii; wpływa na kreatywność, innowacyjność, otwartość na innych i akceptację dla innych punktów widzenia. Mieszkańcy naszego regionu chcą i muszą mieć dostęp do wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Muszą wiedzieć, czym żyje kulturalny świat, jakie wydarzenia i zjawiska są ważne w europejskiej i światowej kulturze. Po to powstają nowoczesne przestrzenie "świątyń sztuki", dostosowane do współczesnych, zmieniających się potrzeb i wyzwań.

Czego życzy Pan Teatrowi Muzycznemu na następne pięć lat?

- Cóż, przede wszystkim tego by w tych wspaniałych nowych warunkach powstawały ważkie, interesujące projekty teatralne. Marzą mi się też warsztaty teatralne, nie tylko dla młodzieży, które przygotują widzów do odbioru sztuk, pomogą im odnaleźć się w historycznym i kulturowym kontekście przekazu niesionego przez przedstawienia i będą miejscem, w którym można o teatrze podyskutować. Życzę zespołowi, by nie zabrakło mu entuzjazmu. A wszystkim pracującym na rzecz Muzycznego paniom i panom życzę jubileuszowo sukcesów artystycznych i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Trzymam kciuki za Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny!

---

Na zdjęciu: "Siostry Parry", pierwsza premiera K-PITM

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji