Artykuły

Supraśl. Kolejna nagroda dla Teatru Wierszalin. Tym razem publiczności

Spektakl "Wykład" Teatru Wierszalin z Supraśla otrzymał nagrodę publiczności podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / "Klasyka Żywa".

"Wykład" jest próbą znalezienia teatralnego języka dla "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza. W zamierzeniu twórców przedstawienia stanowi swoiste domknięcie "Dziadów". Gustaw-Konrad, który w ostatniej scenie "Nocy Drugiej" wierszalińskich "Dziadów" rusza w drogę, w "Wykładzie" przyjmuje, graną przez Rafała Gąsowskiego, postać Pielgrzyma, który głosi swoje ewangeliczne słowo do współbraci, takich jak on, wędrowców. Pielgrzymi wędrują w poszukiwaniu ziemi świętej - ojczyzny wolnej. Prologiem tej wędrówki jest fragment pierwszego wykładu Adama Mickiewicza wygłoszonego w Collge de France.

Spektakl wyreżyserował Piotr Tomaszuk, on także odpowiada za scenariusz. Scenografię i projekcje multimedialne przygotował Mateusz Kasprzak. Ilustracja muzyczna jest autorstwa Adriana Jakuć-Łukaszewicza i Piotra Tomaszuka. Przedstawienie miało swoją premierę 30 grudnia 2018 roku.

Kto najlepszy?

Główną nagrodę Opolskich Konfrontacji Teatralnych otrzymał spektakl "Beniowski. Ballada bez bohatera" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z Teatru Nowego w Poznaniu. Twórcy z Poznania otrzymali także nagrody za adaptację i muzykę.

Dwie równorzędne nagrody aktorskie zostały przyznane Annie Mierzwie za rolę Telimeny w spektaklu "Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu i Magdalenie Gorzelańczyk za rolę Jadwigi w spektaklu "Śmierć białej pończochy" w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jury konkursu w składzie: Ewelina Pietrowiak (przewodnicząca), Tadeusz Kornaś, Wojciech Tomczyk, Artur Tyszkiewicz, Jacek Wakar przyznało nagrody po obejrzeniu 7 przedstawień konkursowych.

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne / Klasyka Żywa to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego ocenie jurorów poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów. W tym roku OKT trwały sześć dni, a widzowie mogli w tym czasie nie tylko zobaczyć najlepsze w ubiegłym roku inscenizacje dzieł polskich klasyków, ale także wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z artystami oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Opolskie Konfrontacje Teatralne organizowane są przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (który jest dodatkowo koordynatorem konkursu "Klasyka Żywa") we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji