Artykuły

Kraków. Muzeum Narodowe poszukuje prac Wyspiańskiego i pamiątek po artyście

Blisko ćwierć miliona widzów obejrzało do tej pory wystawę "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Po jej zakończeniu muzeum planuje jeszcze jedną odsłonę ekspozycji i poszukuje dzieł oraz pamiątek po artyście ze zbiorów prywatnych.

- Nie chcemy, aby po zamknięciu 5 maja głównej ekspozycji widzowie zostali zupełnie pozbawieni kontaktu z twórczością Stanisława Wyspiańskiego, dlatego zdecydowaliśmy się na jeszcze jedną odsłonę wystawy: "Wyspiański. Posłowie". Ze względów konserwatorskich musimy pokazać na niej głównie nowe dzieła. I stąd apel do miłośników twórczości: jeśli macie w domach jego prace lub pamiątki z nim związane, powiadomcie nas o tym - apeluje dyrektor MNK Andrzej Betlej.

Większość prac Stanisława Wyspiańskiego ma podłoże papierowe, bardzo wrażliwe m.in. na działanie światła. Dzieła te po długotrwałej ekspozycji muszą "odpocząć" w magazynie w odpowiednim zaciemnieniu, temperaturze i wilgotności. Trafią do niego już po długim majowym weekendzie.

- Pozostanie częściowo odświeżona ekspozycja "Wyspiański. Nieznany" - zapowiada kuratorka wystawy Magdalena Laskowska. "Wiemy też, że sporo prac artysty oraz pamiątek z nim związanych zostało w zbiorach prywatnych. Kilka z nich udało nam się już pozyskać na nową odsłonę wystawę, którą chcemy otworzyć w drugiej połowie maja. Ale istnieje sporo takich, o których historycy sztuki nie wiedzą lub nie potrafią ich zlokalizować - powiedziała.

Osoby, które mają prace, listy, dedykacje lub inne pamiątki po Stanisławie Wyspiańskim mogą do Muzeum zadzwonić (12 433 56 20) lub napisać e-mail na utworzony specjalnie w tym celu adres: wyspianski@mnk.pl.

Dyrektor MNK zapewnia, że osoby, które wypożyczą prace Wyspiańskiego ze swoich zbiorów lub przekażą je w depozyt, pozostaną anonimowe.

Monograficzna wystawa poświęcona Wyspiańskiemu trwa od 28 listopada 2017 r. Zwiedzający mogą zobaczyć na niej ponad 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, projektów witraży, rycin i przedmiotów rzemiosła artystycznego z kolekcji MNK oraz depozytów.

W styczniu bieżącego roku, w 150. rocznicę urodzin artysty, w MNK została otwarta wystawa "Wyspiański. Nieznany", prezentująca jego księgozbiór, projekty typograficzne oraz kilka rzadko pokazywanych dzieł z kolekcji prywatnych m.in. "Macierzyństwo" z 1904 r. oraz kupiony do kolekcji krakowskiego muzeum dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pastelowy "Autoportret artysty" z 1897 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji