Artykuły

Warszawa. Czytanie "Lepiej nie mówić" w Instytucie Teatralnym

Dziś o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się czytanie "Lepiej nie mówić" inspirowane "Sygnałami" Ewy Szelburg-Zarembiny, "Sprawiedliwością" Marceliny Grabowskiej i tekstem "Milczenie" Justyny Lipko-Koniecznej z tomu antologii "Rodzaju żeńskiego".

Twórczynie:

Reżyseria i dramaturgia: Dorota Ogrodzka

Dramaturgia: Karolina Pluta

Muzyka: Magdalena Sowul

wystąpią także:

Grażyna Kopec, Natalia Leszczyńska, Antonina Balcer, Antonina Borzęcka, Maria Borzęcka, Jagoda Leszczyńska, Malina Leszczyńska, Miłka Sadowska, Zuzanna Szulc, Lena Styczyńska, Natasza Styczyńska, Pola Kotwicka

***

W kolejnej odsłonie czytań scenicznych z cyklu NIKT NAS NIE ZNA na warsztat pójdą kobiece teksty zamieszczone w antologii "Rodzaju żeńskiego". Dramaty pisane przez autorki przeważnie w pierwszej połowie XX wieku najczęściej nieznane są dzisiejszym czytelnikom i widzom, choć ich prapremierom towarzyszyły często intensywne dyskusje, a nawet skandale. Teksty przynoszą świadectwo kobiecego doświadczenia, często wchodząc w kolizję z heroicznymi narracjami, narodową mitologią czy społecznymi stereotypami, ale pokazują też zmaganie się autorek z formą dramatyczną, która byłaby w stanie przekroczyć dotychczasowe konwencje męskocentrycznej sztuki. W zamierzeniu autorek antologii, podobnie jak i reżyserek cyklu, wybrane utwory stają się jednak medium dyskusji nie tyle o historii teatru, dramatu i polskiej kultury, ile o dzisiejszej rzeczywistości społecznej. O tym, jak zmienia się (albo jak się nie zmienia) sytuacja kobiet i grup wykluczonych. O pamięci, władzy, polityce, ciele i wolności. O kształcie kanonu i o tym, dlaczego nie było siostry Szekspira. O tym, co nas boli, czego się boimy, o jaki świat chcemy walczyć. O tym, że dramat może być także rodzaju żeńskiego.

11 kwietnia

"Lepiej nie mówić"

Marcelina Grabowska "Sprawiedliwość" / Ewa Szelburg-Zarembina "Sygnały"

reż. Dorota Ogrodzka

Która kobieta w Polsce zasługuje na nagrodę?

Ta, która mówi? Ta, która milczy? Ta, która działa czy ta, która się wycofuje?

Matka, aktywistka, patriotka?

Która z nas zachowuje się jak trzeba?

Z jakiej kobiety dumne jest polskie państwo?

A którą doceniłaby Marcelina Grabowska?

Czy, żeby zostać docenioną, należy być silent girl?

Jakie strategie stosuje wobec nas - kobiet - społeczeństwo a jakie stosujemy my same?

Czy te strategie nam służą? Co chcemy powiedzieć naszym dzieciom, naszym córkom,

a co mówi do nich polska szkoła, polskie wychowanie, instytucje publiczne.

Przywołane zostaną głosy matek-obrazoburczyń, matek ambitnych, matek-feministek, matek-aktywistek. Niejednorodne i niejednoznaczne opowieści balansujące na granicy zmęczenia i ekstazy, powagi i ironii, samobójstwa i wniebowstąpienia.

Inspiracją czytania/działania będą dwa teksty z dwudziestolecia międzywojennego oraz tekst "Milczenie" Justyny Lipko-Koniecznej.

Kuratorka cyklu: Agata Adamiecka-Sitek

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji