Artykuły

Kraków-Katowice. 3. Dni Tranströmerowskie

Fundacja Miasto Literatury oraz Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek serdecznie zapraszają do udziału w 3. Dniach Tranströmerowskich, które odbędą się w dniach 13-14 kwietnia w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO - Krakowie, Mieście Literatury i Katowicach, Mieście Muzyki.

Wydarzenie poświęcone jest twórczości Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 r. Literacką Nagrodą Nobla. Gościem specjalnym 2. Dni Tranströmerowskich będzie Eva Runefelt, laureatka Nagrody Tranströmera z 2018 r.

W programie:

spotkania poetyckie z twórcami z całego kraju;

spotkanie autorskie i wykład mistrzowski szwedzkiej poetki Evy Runefelt;

panele dyskusyjne z udziałem wybitnych literaturoznawców, krytyków, tłumaczy i poetów;

koncert pt. "Milczenie Syren"w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola;

wystawa inspirowana twórczością patrona wydarzenia.

film dokumentalny pt. "Portret z komentarzem. Tomas Tranströmer" w reż. Joanny Cichockiej-Guli;

Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia są "Morza". Morze stanowi jeden z najważniejszych wątków w twórczości Tomasa Tranströmera. W tomie pt. "Morza Bałtyckie" z 1974 r. pojawia się w liczbie mnogiej, co oznacza spojrzenie na Morze Bałtyckie z perspektywy różnych lat, zdarzeń, doświadczeń, żeby w końcu stać się symbolem podróży w świecie dotkniętym nieszczęściami. Nie jest to jednak u Tranströmera podróż tragiczna. Należy pamiętać, że jego dziadek był pilotem statków, dbając o to , żeby ta podróż była bezpieczna. Po raz kolejny zapraszamy do bezpiecznej, lecz fascynującej, poetyckiej podróży.

BILETY na koncerty w cenie 35 zł (normalny) i 25 zł: cricoteka.pl oraz ticketportal.pl lub stacjonarnie w Cricotece i Mieście Ogrodów. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji