Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Ptaka Zielonopiórego" w Teatrze Lalka

Baśń jest opowiadana przez pajace ucharakteryzowane na Pulcinellę - postać z comedii dell'arte - powiedział PAP reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian. Prapremiera "Ptaka Zielonopiórego" - w czwartek.

Nowe przedstawienie dyrektora Teatru Lalka zostało zainspirowane baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana. Autorski scenariusz Jarosław Kilian oparł głównie na baśni teatralnej Gozziego pt. "Ptak Zielonopióry" oraz spisanej przez Calvino starowłoskiej historii ludowej.

- Baśń jest opowiadana przez pajace ucharakteryzowane na Pulcinellę - postać z komedii dell'arte. Te Pulcinelle, bo jest ich w spektaklu wiele, przedstawiają historię przy pomocy marionetek sycylijskich z opera dei pupi - powiedział PAP Kilian.

- Można powiedzieć, że to jest polska prapremiera, do której napisałem także teksty piosenek, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau - dodał.

Jak wyjaśnił reżyser, "baśnie włoskie były ulubioną książką" jego dzieciństwa. - "Czarownik o ciele bez duszy", "Królewicz kanarkiem", "Pierzasty potwór", "Pietruszka", a przede wszystkim "Ptak Zielonopióry" - historie spisane przez Itala Calvina - należały do tych, do których wciąż wracałem. Dziś, po wielu latach, ponownie sięgam po opowieść o ptaku zielonopiórym i realizuję ją w Teatrze Lalka. Dawną ludową baśń przywołał w XVIII wieku Carlo Gozzi pisząc i realizując z komediantami dell'arte filozoficzne fiabi teatrali - powiedział Kilian.

Reżyser przypomniał, że motyw poszukiwania cudownego ptaka znany jest w kulturach innych narodów, a w Polsce napotykamy go np. w twórczości Bolesława Leśmiana.

- "Ptak" jest historią o zdradzie, zawiści, miłości i o poszukiwaniu szczęścia. Opowiemy ją przy pomocy sycylijskich marionetek i bohaterów comedii dell'arte - dodał. Zwrócił uwagę, że muzyka Grzegorza Turnaua, który po raz czternasty współpracuje z nim przy nowej inscenizacji, jest "teatralnym wehikułem przedstawienia".

Kilian do współpracy przy "Ptaku Zielonopiórym" zaprosił także Rafała Budnika, który wyrzeźbił i skonstruował lalki, inspirowane sycylijskim teatrem marionetek.

"Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia... Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości..." - czytamy o spektaklu na stronie teatru.

"Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłuży Jarosławowi Kilianowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell'arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Autorką scenografii i lalek jest Julia Skrzynecka, muzykę skomponował i aranżacje przygotował Grzegorz Turnau. W spektaklu na żywo grają Rafał Grządka (akordeon) i Bartosz Blachura (skrzypce).

Występują: Michał Burbo, Alicja Czerniewicz (gościnnie), Beata Duda-Perzyna, Aneta Harasimczuk, Aneta Jucejko-Pałęcka, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska i Wojciech Słupiński

"Ptak Zielonopióry" zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Nowe Epifanie. Premiera - 11 kwietnia o godz. 17.30 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 12-17 i 24-26 kwietnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji