Nocne widowisko pod Krzyżami
Widowisko teatralne w reżyserii Izabeli Cywińskiej [na zdjęciu], które zakończyło obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca, przyciągnęło na pl. Mickiewicza kilka tysięcy ludzi, głównie młodych.
Transportery, czołgi, wodospady ognia i zupełnie nowy wizerunek pomnika Poznańskiego Czerwca zrobiły wielkie wrażenie na widzach.
O godz. 22.30 na placu Mickiewicza zgromadziły się tłumy widzów. Co ciekawe, publiczności było nieco wiecej, niż w czasie uroczystości z udziałem prezydentów sąsiednich państw, która odbyła się w tym miejscu w ciągu dnia.
W świetle reflektorów na plac wjechały transportery opancerzone, które dołączyły do trzech czołgów. które już "pilnowały porządku w Poznaniu" stojąc na pl. Mickiewicza z lufami wycelowanymi w pomnik.
W spektaklu, w reżyserii Izabeli Cywińskiej, wystąpili min. aktorzy Teatru Nowego. Oprawę wokalną zapewniły poznańskie chóry. W ostatniej części przedstawienia zabrzmiała muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję przez Jana A.P. Kaczmarka - laureata Oskara. Tytuł tego dzieła to "Oratorium 1956".
Na koniec widzowie przedstawienia otrzymali bochenki świeżego, pachnącego chleba. W ten symboliczny sposób nawiązano do jednego z żądań demonstrantów sprzed 50 lat.