Artykuły

Kielce. Cielecka i inni w Filharmonii Świętokrzyskiej

Festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki rozkręca się na dobre. Kolejne wieczory zapowiadają się nie tylko ciekawie, ale też zaskakująco. Nie zabraknie gwiazd. Będzie koncert Kuby Stankiewicza, wystąpi też aktorka Magdalena Cielecka.

W piątek, właściwie już zgodnie z tradycją tego festiwalu, zaplanowano koncert Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej. Znajdzie się w nim m.in. muzyka Grażyny Bacewicz.

"Niedawno minęła 110. rocznica jej urodzin i 50. śmierci, a zależy nam, by znakomita twórczość tej kompozytorki nie popadła w zapomnienie" - napisał w zapowiedzi festiwalu Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Podczas piątkowego koncertu po raz pierwszy w Kielcach usłyszeć będzie można utwory Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Eugeniusza Knapika, Tomasza Sikorskiego i Zygmunta Noskowskiego.

Tradycją festiwalu są też wieczory jazzowe. Tym razem niezwykle interesująco zapowiadający się koncert Kuby Stankiewicza. Będzie to cykl dwunastu pieśni skomponowanych do poezji Jana Kochanowskiego.

W niedzielę koncert rodzinny. "Najmłodsi melomani w formie interaktywnej zabawy poznawać będą ważne wątki i tematy gigantów" muzyki XX wieku, m.in. Witolda Lutosławskiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego" - zachęca dyrektor Rogala.

Recital młodego pianisty Adam Kośmieja to festiwalowa propozycja na poniedziałek 8 kwietnia. "Z wielką pasją poświęca się wykonawstwu muzyki współczesnej, zestawiając utwory z pozoru do siebie nieprzystawalne" - napisał pisze o Kośmielu dyrektor filharmonii.

Dzień później zderzenia dwóch światów muzyki z okresu Jagiellonów i nowej, ale wykonywanej na dawnych instrumentach przez Ars Nova Jacka Urbaniaka.

Intrygująco zapowiada się środowy wieczór w filharmonii. Dyrektor Rogala napisał o nim tak: "Tym razem zaprosimy Państwa na niezwykły koncert-spektakl z udziałem jego pomysłodawcy, wiolonczelisty Michała Pepola oraz aktorki Magdaleny Cieleckiej, w którym przekraczać będziemy granice stylistyczne muzyki, ale także granice teatru, filmu i performance'u".

Co na festiwalu

Piątek 5 kwietnia, godz. 19: Lasy deszczowe, koncert symfoniczny. W programie utwory Tomasza Sikorskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Grażyny Bacewicz. Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

Sobota 6 kwietnia, godz. 18. Wieczór jazzowy. Kuba Stankiewicz, Kochanowski Pieśni.

Niedziela 7 kwietnia godz. 11. Koncert rodzinny. Giganci w krainie nutek.

Poniedziałek 8 kwietnia, godz. 18.30. Recital fortepianowy Adama Kośmieja. Widok z okna. W programie utwory Kazimierza Sierockiego, Tomasza Sikorskiego, Jerzego Kornowicza, Pawła Szymańskiego i Pierra Jodlowskiego.

Wtorek 9 kwietnia, godz. 18.30. Wieczór z Ars Nova. Pieśń Moldorora. W programie m.in.: Jan z Lublina, "Tańce z Tabulatury"; Krzysztof Klabon, "Pieśni Kalliope słowieńskiej do słów Stanisława Grochowskiego"; Krzysztof Owczyni, "W świetle średniowiecza"; Paweł Mykietyn, "Pieśń Maldorora".

Środa 10 kwietnia, godz. 18.30. Milczenie Syren teatralnie. Z udziałem wiolonczelisty Michała Pepola oraz aktorki Magdaleny Cieleckiej. W programie utwory m.in. Franza Kafki, Tomasza Sikorskiego, Jimi Hendrixa.

Czwartek 11 kwietnia, godz. 18.30. Koncert kameralny. Nokturn. The six& sax duo. W programie utwory m.in. Łukasza Wosia, Ewy Fabjańskiej-Jedlińskiej i Marka Pasiecznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji