Artykuły

Teatr bez barier. "Wojna w niebie" głuchych i niedosłyszących

To, że nie zawsze wszystko słyszą, nie znaczy, że teatr kochają mniej niż pełnosprawni aktorzy. Dlatego wspólnymi siłami przygotowali sztukę, która pokaże teatr bez barier. Artystów postanowił wesprzeć sam Krzysztof Globisz.

Spektakl "Wojna w niebie" stworzony przez osoby głuche i niedosłyszące na podstawie tekstu Josepha Chaikina w sobotę na scenie Cricoteki. Niepełnosprawnych artystów wspiera Krzysztof Globisz.

Pomysłodawczynią teatralnego spotkania jest Dominika Feiglewicz, aktorka i reżyserka młodego pokolenia.

- Patrycja kocha poezję i mówi, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Dominika kocha balet i swoje emocje chce wyrażać w tańcu, Krystian lubi kreskówki i pantomimę, z kolei Rafał lubi nowe wyzwania, sport i dobry film. Każdy z nich chciałby swoje pasje wykorzystać na scenie. Niestety, osoby głuche są bardzo często wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców - mówi reżyserka.

Z Krzysztofem Globiszem

Gdzie poznała głuchych i niedosłyszących aktorów? Podczas coniedzielnych spotkań z uczestnikami akcji Zupa na Plantach. - Przynieśli upieczone przez siebie ciastka, żeby podzielić się z potrzebującymi. Szybko złapaliśmy dobry kontakt i tak trafiłam na spotkanie w Polskim Związku Głuchych. Tam poznawałam kolejne osoby i krakowskie "miejsca głuchych". Wreszcie zostałam zaproszona na ulicę Grochową, gdzie mieści się szkoła dla osób głuchych i tam poznałam czworo fantastycznych ludzi, z którymi postanowiłam stworzyć niezwykły spektakl - opowiada Feiglewicz.

Tekst sztuki nie jest przypadkowy. "Wojnę w niebie" Josepha Chaikina reżyserka przerabiała na czwartym roku studiów z Krzysztofem Globiszem, który w lipcu 2014 roku przeszedł rozległy udar mózgu. Treść też jest adekwatna do sytuacji osób głuchych i niedosłyszących.

- Autor tekstu poprzez afazję sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia. Sam też zaczął uczyć się języka migowego. Tekst został przetłumaczony na polski język migowy, tak aby jego poetycka forma została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby głuche - mówi reżyserka.

"Wojna w niebie"

"Wojna w niebie" opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

Artystów postanowił wesprzeć sam Krzysztof Globisz.

- Kiedy profesor usłyszał, że pracujemy nad takim projektem, od razu postanowił nam pomóc - uśmiecha się Feiglewicz. Globisz użycza głosu w spektaklu, był też obecny na premierze w czerwcu 2018 roku w Cricotece.

W rolach głównych: Patrycja Nosowicz, Dominika Kozłowska, Rafał Bołdys i Krystian Maligłówka. Muzykę przygotował Piotr Przewoźniak, scenografię i kostiumy Aleksandra Żurawska, projekcje Amadeusz Nosal, światło Krzysztof Małachowski, a ruchem scenicznym zajęła się Katarzyna Anna Małachowska.

Sztukę "Wojna w niebie" obejrzymy 30 marca (sobota) o godz. 17 i 19 w Cricotece (Nadwiślańska 2-4). Po drugim spektaklu odbędzie się spotkanie widzów z twórcami i aktorami. Rozmowa będzie tłumaczona na język migowy.

Bilety w systemie Pay What You Want - widz płaci po spektaklu tyle, ile uważa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji