Artykuły

Wałbrzych. Edukacyjne projekty u Szaniawskiego

Wiosną ruszają nowe i rozwijają się niedawno rozpoczęte projekty edukacji teatralnej, które swoim zasięgiem obejmują szerokie grono uczestników - w różnym wieku, z rozmaitych środowisk i kilku miast.

W kwietniu w "Szaniawskim" wystartują:

1. pedagogiczna odsłona Szkoły Otwartych Rezydencji Teatralnych. SZORT - program dla nauczycieli z Wałbrzycha i regionu,

2. sesja OBSERWATORIUM. Otwartego Uniwersytetu Teatru - roczny program dla dorosłych,

3. edycja TLeNu - Teatralnych Lekcji (Nie)Obowiązkowych - kilkumiesięczny program dla młodzieży.

Inkluzywnie i nowatorsko. W praktyce.

Tak działa edukacja w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Za wszystkie działania odpowiedzialna jest kuratorka i koordynatorka projektów Dorota Kowalkowska - pedagożka teatru.

SZORT, czyli Szkoła Otwartych Rezydencji Teatralnych. Nauczyciele w próbach

Nowy program edukacji artystycznej realizowany w Szaniawskim, którego formuła oparta jest na krótkich, ale intensywnych wizytach studyjnych połączonych z warsztatami prowadzonymi przez twórców i aktorów Teatru Dramatycznego.

W związku z premierą spektaklu TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ według tekstu Sebastiana Majewskiego, w reżyserii Macieja Podstawnego (26 kwietnia) zaprosiliśmy nauczycieli do aktywnej obserwacji procesu powstawania spektaklu i udziału w 5 spotkaniach: od pierwszej próby stolikowej, przez próbę analityczną, sytuacyjną, próby generalne i premierę, połączone z wizytą w koprodukującym spektakl Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Projekt jest próbą uchwycenia procesu twórczego, eksperymentem, w którym aktorzy i realizatorzy zapraszają do uczestnictwa i obserwacji swojej pracy, do wymiany inspiracji, refleksji, wrażeń.

Opiekę merytoryczną nad nauczycielską odsłoną SZORT-u sprawują Sebastian Majewski (autor, dramaturg), Maciej Podstawny (reżyser) i Dorota Kowalkowska (pedagożka teatru).

OBSERWATORIUM. Otwarty Uniwersytet Teatru

SESJA II: POLITYKA (kwiecień - czerwiec 2019)

Otwarty Uniwersytet Teatru to roczny program "studiowania" teatru dla dorosłych, w którym uczestniczy 50 osób w wieku od 16 do 76 lat; z Wałbrzycha, Wrocławia, Sokołowska, Jeleniej Góry i innych miast. Studentki i studenci biorą udział w czterech sesjach, zaprogramowanych wokół czterech premier 2019 roku. Oglądają spektakle i o nich rozmawiają, biorą udział w ćwiczeniach prowadzonych przez artystów teatru, czytaniach przed premierą, premierach studenckich, wykładach.

Zbliżamy się do końca SESJI I: WŁADZA KOBIET, realizowanej wokół premiery BABY-DZIWO Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reż. Dominiki Knapik, w ramach której odbyły się m.in. wykład i czytanie w reżyserii prof. Krystyny Duniec, ćwiczenia Dominiki Knapik i Tomasza Jękota, spotkania z Cezarym Tomaszewskim, Grzegorzem Jaremką, Bożną Wydrowską, Pawłem Świątkiem.

W kwietniu rozpoczyna się SESJA II: POLITYKA. Zaprogramowana wokół premiery TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ Sebastiana Majewskiego w reż. Macieja Podstawnego, składać się będzie m.in. z czytania połączonego z wykładem historyka kultury - dr. hab. Piotra Morawskiego (10 kwietnia 2019), ćwiczeń prowadzonych przez twórców, spektakli kontekstowych. Uczestnicy, pod opieką kuratorki Doroty Kowalkowskiej, obejrzą m.in. NA BOGA! w reż. Marcina Libera, MOBY DICKA w reż. Macieja Podstawnego czy CYNKOWYCH CHŁOPCÓW w reż. Jakuba Skrzywanka.

TLeN 3. Wałbrzych - Teatralne Lekcje (Nie)Obowiązkowe

Rusza 3. edycja programu edukacyjnego dla młodzieży, realizowanego we współpracy z wybraną szkołą. W tym roku do udziału zaprosiliśmy Publiczną Szkołę Podstawową nr 28 w Wałbrzychu, której uczniowie (klasy VII) w okresie od kwietnia 2019 do lutego 2020, będą oglądać spektakle, spotykać się z twórcami, brać udział w warsztatach aktorskich, dramaturgicznych, kostiumograficznych, scenograficznych, promocyjnych, zgłębiać tajniki sztuki, techniki i produkcji teatralnej.

Uczniowie PSP 28 będą mieli okazję poznać teatr od kuchni, jednocześnie rozwijając swoją wyobraźnię, przełamując nieśmiałość, wyrażając siebie i swoje zdanie.

Ci, których najbardziej zainteresuje działanie sceniczne, przygotują autorski spektakl pod opieką reżyserki Sylwii Aftyki-Łody.

Temat inspirowany będzie "Instytutem Goethego" Cezarego Tomaszewskiego. Spektakl z repertuaru Teatru stanie się punktem wyjścia dla teatralnej fantazji uczniów na temat miłości. Jak kochają 13-latkowie i czy pierwsza miłość zawsze jest na zabój?

Dowiemy się w lutym 2020.

Na zdjęciu: immatrykulacja w Obserwatorium. Otwartym Uniwersytecie Teatru

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji