Artykuły

Radom. Premiera "Makbeta" w Powszechnym

"Makbet" Williama Szekspira to najnowsza premiera Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Reżyserka spektaklu Katarzyna Deszcz skupiła się w przedstawieniu na temacie zdrady. Premierowy pokaz odbędzie się w sobotę.

- Mechanizm zdrady, powstawanie i dochodzenie do niej, wydał mi się najbardziej intrygującym motywem "Makbeta" - powiedziała Deszcz w środę na konferencji prasowej. Dodała, że tragedię Szekspira poddaje się wielu interpretacjom.

- To reżyser musi się zdecydować, co uczynić myślą przewodnią spektaklu. Dla mnie "Makbet" to sztuka o zdradzie. I to o zdradzie w wielu wymiarach, bo mamy tu do czynienia ze zdradą zaufania, zdradą polityczną, damsko-męską i zdradą swojego kraju - stwierdziła reżyserka.

Radomska inscenizacja "Makbeta" jest uwspółcześnioną wersją tej tragedii. - Zachowujemy tekst Szekspira, mówimy wierszem, ale jednocześnie stosujemy oczywiste nowoczesne rozwiązania - zaznaczyła Deszcz. Reżyserka postawiła w spektaklu na wizualne projekcje, współczesne kostiumy i umowną ascetyczna scenografię. W rolę Makbeta wcielił się radomski aktor Jarosław Rabenda.

William Szekspir napisał "Makbeta" około 1606 r. Tragedia ta należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich. Na scenie polskiej "Makbet" został po raz pierwszy wystawiony w 1812 r. w teatrze Wojciecha Bogusławskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji