Artykuły

Bydgoszcz. Anna Apostolakis-Gluzińska laureatką nagrody za osiągnięcia w dubbingu

Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka odbierze 8 kwietnia specjalną nagrodę za osiągnięcia w dubbingu, przyznawaną przez festiwal Animocje w Bydgoszczy, który jest częścią "Wiosny Festiwali".

"Shrek", "Epoka lodowcowa", "Harry Potter" czy też Monika Geller z kultowych "Przyjaciół", wszędzie tam słyszeliście głos Anny Apostolakis-Gluzińskiej. Ponad 500 ról w animacjach, grach, serialach i filmach fabularnych czyni z niej jedną z najważniejszych gwiazd polskiego dubbingu. Artystka odbierze 8 kwietnia specjalną nagrodę za osiągnięcia w dubbingu, przyznawaną przez festiwal Animocje w Bydgoszczy, który jest częścią "Wiosny Festiwali".

Nic dziwnego, że w roku 2019, właśnie do niej trafi Nagroda za Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu Filmów Animowanych, przyznawana przez Animocje. Bydgoski festiwal jest jedynym w Polsce wydarzeniem, honorującym gwiazdy tej sztuki.

Jej głos jest doskonale znany polskim miłośnikom animacji. Anna Apostolakis-Gluzińska urodziła się 26 kwietnia 1961 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (zamiejscowy wydział warszawskiej Akademii Teatralnej).

Najwyższej próby profesjonalizm i umiejętność wcielania się w skrajnie różne postaci, połączone z charakterystyczną barwą głosu sprawiły, że artystka w sztuce dubbingu osiągnęła niekwestionowane mistrzostwo. Świadczy o tym imponujący dorobek zawodowy - Anna Apostolakis-Gluzińska ma na koncie ponad 500 ról.

Droga do mistrzostwa

Karierę dubbingową rozpoczęła w połowie lat 90. XX wieku. W 1994 zadebiutowała jednocześnie w filmie fabularnym "Beethoven II" oraz w roli Moniki Geller w polskiej wersji znanego na całym świecie serialu "Przyjaciele".

Już trzy lata później przyszedł debiut w dubbingu gier komputerowych. Tutaj pierwszą rolą naszej laureatki był występ w grze "Atlantis: Zapomniane opowieści". Wśród ponad pół tysiąca ról dubbingowych należy wymienić udział w największych produkcjach animowanych.

Głos aktorki słyszymy w takich filmach jak "Shrek", "Epoka lodowcowa", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Charlie i fabryka czekolady", "Hotel Transylwania", "Piękna i Bestia", "Magiczna zima Muminków", "Kraina Lodu. Przygoda Olafa", "Król lew II", "Uniwersytet Potworny" czy "Zwierzogród".

Nie tylko filmy!

Laureatka Animocji swego głosu użycza także w grach komputerowych. Dubbingowała postaci w takich grach jak "Wojna krwi. Wiedźmińskie opowieści", "Diablo III: Reper of Souls", "Harry Potter i Insygnia Śmierci, część II", "Star Wars: Battlefront II" czy "Wiedźmin".

Apostolakis-Gluzińska jest także cenioną reżyserką dubbingu. Wyreżyserowała dubbing w kilkudziesięciu filmach i serialach, by wymienić "Koralinę i tajemnicze drzwi", "Karate Kid", "Shrek forever", "Niesamowity Spider-Man", "Cudowny chłopak", "Był sobie pies", "Megamocny", Annie", "Niania i wielkie bum", 3 części "Bella i Sebastian". Obecnie reżyseruje m.in. uwielbiany przez dzieci serial "Psi Patrol", w którym użycza głosu Marshallowi, oraz "Tomek i Przyjaciele" - również hitowy serial dla najmłodszych.

Wręczenie nagrody i spotkanie z Anną Apostolakis-Gluzińską odbędzie się podczas 9. MFFA Animocje, 8 kwietnia 2019, o g. 18:00, w Cafe Szpulka w siedzibie MCK Bydgoszcz. Wstęp wolny.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE odbędzie się w dniach 7-14 kwietnia 2019 w Bydgoszczy, w ramach projektu "Wiosna Festiwali". Dyrektorką festiwalu jest Weronika Płaczek z Miejskiego Centrum Kultury, które jest też producentem festiwalu. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska.

Więcej na www.wiosnafestiwali.pl / www.animocje.com

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji