Artykuły

Warszawa. Hrabal w MIK-u na wiosnę

Po raz trzeci Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza miłośników czeskiej kultury i literatury do udziału w wydarzeniu, którego bohaterem będzie jeden z największych czeskich pisarzy - Bohumil Hrabal.

Bohumil Hrabal miał w Polsce tylko jedno, znane nam, spotkanie autorskie z polskimi czytelnikami. Odbyło się ono w marcu 1968 r. w obecnej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie. 29 marca o godz. 19.00 w MIK-u, zaproszeni artyści, wśród nich m.in.: aktorzy Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i pianista Aleksander Dębicz, postarają się odtworzyć klimat i atmosferę tamtego spotkania. Będzie to zarazem otwarcie tegorocznej edycji "Polsko-czeskiej wiosny literatury".

"Hrabal na Elektoralnej - 51 lat później" to literacko-muzyczny wieczór, stanowiący próbę swobodnej artystycznej rekonstrukcji spotkania z pisarzem w marcu 1968 roku na Elektoralnej 12.

- Każdy pretekst, by mówić o literaturze, jest dobry, ale my mamy do tego szczególny i godny upamiętnienia powód. Czujemy się zaszczyceni faktem, że właśnie w tym, a nie innym miejscu, w naszej siedzibie przy Elektoralnej 12, ponad pół wieku temu, Hrabal spotkał się z polskimi czytelnikami. Było to jedyne znane i udokumentowane - chociaż w bardzo niewielkim stopniu, takie spotkanie. Pragniemy rokrocznie, za każdym razem jednak w inny sposób, przypominać o tym wydarzeniu, które zarazem stało się powodem do zainicjowania współpracy z Czeskim Centrum i powstania "Polsko-czeskiej wiosny literatury". W tym roku spróbujemy odtworzyć ducha burzliwych lat sześćdziesiątych, które zapisały się w podobny sposób w polskiej i czeskiej historii. Taki jest właśnie zamysł reżyserski, polegający na dramaturgicznej rekonstrukcji spotkania z 1968 rok, w której pojawią się aktorzy występujący w roli samego Hrabala, i usłyszymy improwizowaną na żywo muzykę do fragmentów filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem- mówi Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni wydarzenia i kuratorka programowa cyklu "Polsko-czeska wiosna literatury".

Autorem scenariusza i reżyserem wieczoru jest Michał Zdunik - dramatopisarz, eseista i reżyser. Scenariusz powstał na kanwie tekstów ze wznowionego niedawno przez Wydawnictwo Czarne tomu zawierającego wywiady z pisarzem, oraz eseje, listy i relacje z podróży jego autorstwa. Tłumacze książki - Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski, będą specjalnymi gośćmi wieczoru. Wystąpią: Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski. Muzykę, w swojej kompozycji, wykona Aleksander Dębicz.

Wydarzenie będzie inauguracją tegorocznej edycji cyklu Polsko-czeska wiosna literatury, który Mazowiecki Instytut Kultury już po raz drugi organizuje wspólnie z Czeskim Centrum w Warszawie.

Partnerem wydarzenia "Hrabal na Elektoralnej - 51 lat później" jest Wydawnictwo Czarne. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.

***

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem - nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara. W obliczu politycznego napięcia i społecznych niepokojów, zdarzenie to umknęło uwadze mediów i literackich środowisk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji