Artykuły

Warszawa. Prapremiera "Ptaka Zielonopiórego" w Lalce

11 kwietnia w Teatrze Lalka odbędzie się premiera przedstawienia "Ptak Zielonopióry" Jarosława Kiliana. Komedia inspirowana jest baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana. Reżyseruje Jarosław Kilian, autorką scenografii i lalek jest Julia Skrzynecka, muzykę skomponował Grzegorz Turnau.

"Ptak Zielonopióry" pokazywany jest w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Czas trwania: 90 min.

Dla widzów: 6 +

Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia. Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości...

Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłuży Jarosławowi Kilianowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell'arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!

Przedstawienie jest współprodukcją Teatru Lalka i Festiwalu Nowe Epifanie.

***

Nowe Epifanie 2019

6 marca - 14 kwietnia

Festiwal rozpocznie się w Warszawie 6 marca i potrwa czterdzieści dni, do 14 kwietnia. W programie tegorocznej edycji: sześć premier teatralnych, spektakle gościnne, koncerty muzyki dawnej, projekcje filmów i wydarzenia kulinarne. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową".

Hasłem Festiwalu Nowe Epifanie 2019 jest sentencja Lepiej, gdyby się nie narodził. Przygotowane z myślą o Festiwalu wydarzenia artystyczne ogniskują się wokół postaci Judasza i nierozerwalnie z nim związanego tematu zdrady i pieniędzy.

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji