Artykuły

Kielce. Finał plebiscytu o Dziką Różę

Katarzyna Gałasińska najpopularniejszą aktorką tego sezonu - tak zdecydowała publiczność Teatru im. Żeromskiego, która poszła za ciosem i za najlepszy spektakl uznała musical "Ania z Zielonego Wzgórza" z Gałasińską [na zdjęciu] w roli tytułowej.

Wyniki tegorocznej edycji plebiscytu potwierdziły regułę, że kielecka publiczność lubi doceniać młode, zdolne aktorki. Tak było np. rok temu, kiedy Justyna Sieniawska po swoim pierwszym sezonie na kieleckiej scenie zgarnęła prawie wszystkie nagrody. Co prawda Gałasińska nie odniosła aż ak spektakularnego sukcesu, ale warto zauważyć, że jest u nas dopiero od pół roku i zagrała tylko w dwóch spektaklach. W "Piosenkach na pokuszenie" oraz w musicalu "Ania z Zielonego Wzgórza". To właśnie tytułowa rola rozśpiewanej Ani dała jej tak dużą popularność, która przeniosła się na też spektakl.

Dziką Różę od dziennikarzy otrzymał Mirosław Bieliński. Postanowiliśmy docenić jego znakomite kreacje, które stworzył w większości spektakli w tym sezonie. Nagroda ma też akcentować naszą wdzięczność za to, że pan Mirosław związany jest z kieleckim teatrem od lat i w przeciwieństwie do młodszych aktorów nie zamierza go opuszczać.

Natomiast według dziennikarzy "Gazety Wyborczej" zasługującym na wyróżnienie aktorem jest Paweł Kumięga. Gra u nas już drugi sezon i cały czas intryguje, choć nie dostał jeszcze wyraźnej pierwszoplanowej roli. Za to większość jego kreacji jest przykładem bardzo dobrego aktorstwa i dlatego to jemu w tym roku wręczyliśmy statuetkę Syriusza - nagrodę dla najjaśniejszej gwiazdy minionego sezonu. Mamy nadzieję, że w nowym sezonie aktor ten pokaże jeszcze, na co go stać.

Podczas wczorajszego wieczoru finałowego specjalne nagrody - medale "Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała aktorka Maria Wójcikowska oraz Juliusz Braun.

* * *

Teatralne nagrody 2005/2006

Katarzyna Gałasińska - Dzika Róża od publiczności

W kieleckim teatrze jest niedługo, bo raptem pół roku. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną na wydziale lalkarskim w Białymstoku. Ale zna się nie tylko na aktorstwie - ukończyła też szkołę muzyczną w klasie fortepianu, opanowała podstawy baletu i dysponuje trzyoktawowym głosem. Jako studentka zjeździła z teatrem lalkarskim pół Europy. Poza teatrem pasjonuje się historią Japonii i Tybetu, fotografią i religiami świata. W tym sezonie pokazała się głównie jako aktorka śpiewająca - w "Piosenkach na pokuszenie" i jako tytułowa "Ania z Zielonego Wzgórza".

Mirosław Bieliński - Dzika Róża od dziennikarzy

To jeden z filarów kieleckiego teatru. Gra dużo i podobno bardzo chętnie. Jeden z ulubieńców publiczności, która docenia go właściwie w każdym repertuarze. Razem z żoną tworzą najbardziej znane aktorskie małżeństwo w naszym mieście. W tym sezonie stworzył kilka bardzo wyraźnych kreacji. Jedna z nich - inwalida z "Trzech jednoaktówek Samuela Becketta" - to prawdziwy majstersztyk.

Tak głosowała publiczność

Najpopularniejszy aktor sezonu 2005/2006

Katarzyna Gałasińska - 306 głosów

Justyna Sieniawska - 152

Dawid Żłobiński - 125

Paweł Kumięga - 123

Mirosław Bieliński - 114

Najpopularniejszy spektakl

"Ania z Zielonego Wzgórza" - 464 głosy

"Wielebni" - 383

"Kłopot Pana Boga" - 326

"Przed sklepem jubilera" - 67

"Trzy jednoaktówki Samuela Becketta" - 51

"Piosenki na pokuszenie" - 42

"Historia honoru i głupoty polskiej według Kitowicza" - 34

Deszcz nagród

Katarzyna Gałasińska - Dzika Róża od publiczności, nagroda od dziennikarzy Radia TAK FM, Telewizji Kablowej UPC

Paweł Kumięga - statuetka Syriusza od dziennikarzy "Gazety Wyborczej"

Mirosław Bieliński - Dzika Róża od dziennikarzy

Teresa Bielińska - nagroda od "Echa Dnia"

Dawid Żłobiński - nagroda od Radia Plus i Radia Kielce, nagroda od studenckiego koła teatralnego

Krzysztof Mateusiak - nagroda od magazynu "Dedal"

Piotr Szczerski - nagroda od Radia Fama

Andrzej Cempura - nagroda od Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Żeromskiego

Tomasz Smolarczyk (szef pracowni malarskiej) - nagroda dla najlepszego pracownika teatru od WSEiA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji