Artykuły

Tarnów. Teatralne zaplecze z zielonym dachem

W minionym tygodniu w Teatrze im. L. Solskiego oficjalnie zapoczątkowano funkcjonowanie nowego zaplecza teatralnego - przebudowanego, wyremontowanego i na nowo wyposażonego w niezbędny sprzęt techniczny.

W inauguracyjnym spacerze po nowych przestrzeniach teatralnych, prowadzonym przez dyrektora Rafała Balawejdera, udział wzięli radni miejscy i wojewódzcy, dyrektorzy placówek kultury i zaproszeni goście.

- Choć to tylko zaplecze teatralne, to jednak też nowy etap w historii teatru. Zmieniło się bowiem diametralnie jego oblicze od strony północnej - mówił Rafał Balawejder. - Poprzedni budynek był wybudowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i wymagał gruntownej przebudowy. Teraz od ulicy Legionów pojawiła wysmakowana i funkcjonalna architektura - podkreślał z satysfakcją.

Remont i przebudowa zaplecza technicznego tarnowskiej sceny rozpoczęły się w lutym 2018 roku. Prace według projektu spółki Invest Bau prowadziła firma Samson z Tarnowa, która wygrała przetarg i zobowiązała się zakończyć roboty do grudnia. Termin został dotrzymany, ponieważ przed końcem ubiegłego roku budynek został zgłoszony do * odbiorów końcowych, a ostatecznie dopuszczono go do użytkowania 8 lutego br.

Projekt przebudowy teatralnego zaplecza finansowany był przez miasto (1,978 mln zł), Unię Europejską (1,898 mln zł), ministerstwo kultury (1,242 mln zł) oraz z teatralnego budżetu (1,416 min zł). Całość inwestycji pochłonęła 6,5 mln zł.

Powierzchnia nowego zaplecza wynosi obecnie blisko półtora tysiąca metrów kwadratowych, choć jeśli doliczyć taras dachowy i zielony dach, to wzrasta do dwóch tysięcy metrów. W tej przestrzeni znalazła się sala prób, której dotąd nie było w teatrze, przystosowana również do działań choreograficznych i połączona przewiązką z głównym gmachem placówki. Wyremontowane zostały pracownie: krawiecka, plastyczna i stolarska - tę ostatnią wyposażono w nowoczesne urządzenia, w tym maszynę do cyfrowej obróbki drobnych elementów. Największy procentowo obszar nowego zaplecza zajmują magazyny - magazyn kostiumów ze stelażami do ich przechowywania oraz dwupoziomowa przestrzeń magazynowa na dekoracje. Znajdujące się w niej dwie suwnice o udźwigu 1 tony pozwalają na komfortowe i szybkie transportowanie elementów scenografii, a elektryczna wciągarka na przenoszenie ich między kondygnacjami. Najciekawsze jest jednak dobudowane ostatnie piętro, gdzie pojawiło się pięć pokoi gościnnych dla twórców, połączonych tarasem, zimowy ogród pełen kwiatów doniczkowych ofiarowanych przez tarnowian oraz zielony dach, na którym wprawdzie rośliny jeszcze nie wzeszły, ale zapowiada się imponująco. Ma znajdować się na nim plenerowa scena, która działalność rozpocznie już w czerwcu. Dodajmy, że dla lepszej komunikacji do dyspozycji gości jest klatka schodowa oraz winda znosząca bariery dla osób z niepełnosprawnością.

- Ta nowa powierzchnia z pewnością będzie miała wpływ na komfort pracy. Sala prób jest jasnym pomieszczeniem, wszystkie pracownie mają dużą ilość naturalnego światła - zachwala dyrektor Balawejder. - Zapowiedzieliśmy, że zagramy spektakle na zielonym dachu, inaugurując naszą kolejną scenę, i tak się stanie w miesiącach letnich. W ramach wymiaru społecznego projektu, bo ma on również charakter rewitalizacyjny dla centrum Tarnowa, chciałbym, by przy teatrze powstał zespół wokalny czy też chór skupiający utalentowanych amatorów. Natomiast przestrzeń ogrodu zimowego chcemy otworzyć w wyznaczonych godzinach dla wszystkich spragnionych wypoczynku w otoczeniu zieleni w tym niezwykle urokliwym miejscu - deklaruje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji