Artykuły

Grudziądz. Spotkanie z Karoliną Gruszką

Karolina Gruszka - aktorka i Łukasz Maciejewski krytyk filmowy i teatralny będą gośćmi marcowego wieczoru z DKF-em. Pretekstem do spotkania jest książka "Aktorki. Odkrycia", która jest zapisem osiemnastu rozmów z czołowymi gwiazdami polskiego teatru, kina i telewizji. Spotkanie odbędzie się 21 marca o 18.30 w Centrum Kultury Teatr.

Publikacja to trzecia (po "Spotkaniach" i "Portretach") część bestsellerowego cyklu, w której autor opisał wyjątkowe portrety utalentowanych, silnych kobiet i artystek. Co ważne nikt nie goni tu za sensacją, nie szuka skandali - to ciepłe, pełne szczerości opowieści. Wieczór w Grudziądzu jest naturalną konsekwencją i uzupełnieniem książkowych historii. Przed spotkaniem zapraszamy na projekcję filmu "Szczęście świata", gdzie w głównej roli zobaczymy właśnie Karolinę Gruszkę.

"Szczęście świata", to pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy: pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i kobiet, zazdrosnych o jej wdzięki. W obsadzie produkcji, przywodzącej na myśl światowe hity "Amelia" i "Grand Budapest Hotel", wystąpiły topowe nazwiska polskiej kinematografii, m.in.: Karolina Gruszka, Agata Kulesza i Krzysztof Stroiński.

Film został doceniony dwoma nagrodami dla najlepszej muzyki i scenografii, podczas 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Za reżyserię "Szczęścia świata" odpowiada Michał Rosa, twórca wielokrotnie nagradzanych obrazów: "Co słonko widziało", "Cisza" i "Rysa".

"Absolutnie elektryzujący" Katarzyna B. Jabłońska, Więź

"Magiczna podróż po namiętność" Kamil Bryl, Filmoznawcy.ug.edu.pl

"Aktorki. Odkrycia" to trzecia (po "Spotkaniach" i "Portretach") część bestsellerowego cyklu Łukasza Maciejewskiego - dziennikarza, wykładowcy, krytyka filmowego i teatralnego.

Książka jest nie tylko zapisem osiemnastu rozmów, jakie autor przeprowadził z czołowymi gwiazdami polskiego teatru, kina i telewizji, ale także próbą zdefiniowania osobowościowych i aktorskich profili bohaterek.

Powstały wyjątkowe portrety niezwykłych, utalentowanych i silnych kobiet i artystek, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziały o swoich fascynujących, często dramatycznych, niekiedy także zabawnych, zawsze zaś intrygujących i wciągających, doświadczeniach.

Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2018 w kategorii "najlepsza filmowa książka roku"

***

18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych? "Aktorki. Odkrycia" to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych.

W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "filmowa książka roku", statuetkę "Art-Kciuka 2018" dla "wybitnego człowieka instytucji", a także medal "Polonia Minor" przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce.

Członek Rady Programowej "TheMuBa" - internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Goście Łukasza Maciejewskiego" (Tarnów), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków), moderator "Kina Konesera" w Koninie.

Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium".

Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu "Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą", "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" - wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Flirtując z życiem" - wywiad-rzeka z Danutą Stenką, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety", "Aktorki. Odkrycia"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego "Kalejdoskopu", stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".

DKF marzec

RECENZJE:

Odkrycia

To już trzeci tom "Aktorek", cyklu książek Łukasza Maciejewskiego. Tym razem zawiera portrety bohaterek bliższych autorowi, dobrze znanych mu osobiście, często zaprzyjaźnionych. To nie tylko jego "odkrycia". (...) Książek o aktorach jest wiele. Większość ląduje na przecenach. Książki Maciejewskiego stają się bestsellerami, mają dodruki i wznowienia - autor znalazł na nie własny sposób. Na jego książki składają się teksty łączące walory krytycznego eseju z wywiadem, połączenie szkicu z rozmową, czasem nawet reportażem literackim. Żywa obecność bohaterki tekstu pozwalała autorowi oddać jej głos, skonfrontować opinie i przemyślenia aktorki z tym, co-myślą o jej poszukiwaniach inni, a co więcej sięgnąć w strefę prywatności. Nie polega to, jak to często się zdarza w pismach kolorowych, na tropieniu sensacji czy wyszukiwaniu plotek. Przeciwnie, dyskrecja i takt autora gwarantują, że rozmowa nie osuwa się na ten grząski teren. Samo przygotowanie budzi szacunek: autor, znawca kina i teatru, rozmawia tak, jak rozmawia, bo naprawdę zna twórczość swoich bohaterek, ma do niej osobisty stosunek, potrafi wyłuskać oryginalny rys ich sztuki, jak choćby ta uwaga o Grażynie Błęckiej-Kolskiej: "Moja ulubiona scena z "Pogrzebu kartofla" - szalona dziedziczka po prostu idzie droga i trzyma w dłoni kamień. Niby nic, bardzo zwyczajna sytuacja. Ona i kamień. A jednak w tej scenie jest wszystko, co u Kolskiego ważne. Symboliczny skrót i egzystencjalne rozwidlenie". Tak można by ciągnąć te wypisy, bo każdy portret przynosi - zgodnie z tytułem odkrycie. Dowiadujemy się z pewnego źródła, bo od samych bohaterek, jak to się zaczęło, kiedy pojawił się ten ważny pierwszy krok.

Tomasz Miłkowski "Trybuna"

Do rąk czytelników trafił już trzeci tom "Aktorek" Maciejewskiego - po "Portretach" i "Spotkaniach". W ciągu ostatnich kilku lat jeden z najlepszych naszych krytyków filmowych przeprowadził kilkadziesiąt wnikliwych rozmów z polskimi aktorkami. Po wydawniczych sukcesach poprzednich tomów dla każdej z gwiazd znalezienie się w gronie wybranych do "Odkryć" było szczególnym wyróżnieniem. Tym razem do książki trafiło 18 portretów kobiet niezwykłych, które opowiedziały Maciejewskiemu o swoim dotychczasowym życiu, o najszczęśliwszych i najdramatyczniejszych wydarzeniach, o zawodowych sukcesach i porażkach. Oczywiście, można czytać "Odkrycia" jako osobne historie, w których rozmowa krytyka-erudyty z gwiazdą toczy się wokół jej najważniejszych ról filmowych i teatralnych. Ja jednak dostrzegłam coś jeszcze - zarys mapy miejsc szczególnie ważnych dla każdej z tych kobiet. To rodzinne miasta i miasteczka, o których aktorki opowiadają z nostalgią, z pamięci odtwarzając ich topografię sprzed lat - to teatry, w których debiutowały, kina, których nierzadko już nie ma. Oprócz więc dykteryjek z planów filmowych, opowieści o budowaniu ról, które okazały się kluczowe dla polskiej kinematografii czy też teatru ostatnich dekad, oprócz osobistych historii otrzymujemy obraz "małych ojczyzn" każdej z tych kobiet.

Agnieszka Niemojewska "Uważam Rze Historia"

Wydarzenie w ramach Wiosny Teatralnej 2019.

21 marca, godz. 18.30

Koszt: 15 zł

Organizator: CK Teatr w Grudziądzu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji