Artykuły

Szczecin. "Pajace/Gianni Schicci" w Operze na Zamku - od soboty

Połączenie dwóch oper - "Pajaców" Ruggiera Leoncavalla i jednoaktowej "Gianni Schicchi" Giacomo Pucciniego zaprezentuje w sobotę Opera na Zamku w Szczecinie.

To spektakl bardzo intymny, pokazujący z bliska aktorów, ale też maski, które codziennie zakładamy - powiedział PAP reżyser Michał Znaniecki.

- Moim marzeniem było zawsze zrobienie Gianniego Schicchi - uważam, że jest to najwybitniejsza i najbardziej genialna opera świata, a to komplement z ust osoby, która nie lubi Pucciniego - powiedział PAP reżyser spektaklu Michał Znaniecki. - To opera, która mogłaby wygrać każdego Oscara, jeśli chodzi o muzykę - to jest po prostu muzyka filmowa, muzyka, która podpowiada emocje, która też parodiuje całą historię operową, i która naprawdę nas zaczaruje - dodał.

Reżyser zastosował inną niż zwykle kompozycję oper. - "Pajace" zazwyczaj zamykają wieczór, jako że przeżywamy katharsis - tragedię, melodramat, śmierć bohaterów. Pomyślałem - zróbmy inaczej: zacznijmy od "Pajaców", to w nich jest prolog, w którym mówi się, jaka ta opera będzie, że to jest nowy sposób robienia opery - powiedział Znaniecki. Dodał, że taki był zamysł kompozytora, który chciał przedstawić opowieść "o ludziach z krwi i kości.

"Gianni Schicchi", który kończy się epilogiem, ma zamykać spektakl. Według założonej przez reżysera konstrukcji fabularnej, obie opery połączone są motywem teatru w teatrze: grupa teatralna z "Pajaców" wystawia farsę "Gianni Schicchi". - Wszystko byłoby bardzo logiczne i bardzo fajne, gdyby nie to, że w połowie, czyli przed tą farsą umierają nam bohaterowie - powiedział reżyser. Dodał, że jest to trudne zadanie, aby "po takiej tragedii pokazać farsę i żeby ludzie zaczęli się śmiać".

Wyjaśnił, że przejściem z tragedii do komedii jest happening, który odbywać się będzie w przerwie spektaklu. - Wybieramy nową solistkę, czyli będzie przesłuchanie, kto może zaśpiewać zamiast zabitej Neddy. Wybieramy też osobę z widowni, która będzie grała bohatera "Gianniego Schicchi", czyli trupa, pod którego podszywa się później główny bohater - powiedział Znaniecki.

- To spektakl bardzo intymny, bardzo psychologicznie bliski nie tylko widowni, ale również nam - artystom. Pokazujemy nasze garderoby, przygotowania do spektaklu, odkrywamy nasze tajemnice, emocje i to, co dzieje się przed wejściem na scenę, przed byciem postacią. To ciężka praca sprawić, aby to nie była parodia, aby to było naprawdę o nas - zaznaczył reżyser.

Jak dodał, ważnym motywem spektaklu jest zakładanie kolejnych masek, to jednocześnie trudne zadanie dla solistów. - Aktor pokazuje siebie prywatnie, a za chwilę gra Tonia, po czym gra Tonia grającego Gianniego Schicchi" - powiedział Znaniecki. Najważniejsze jest - podkreślił - aby "publiczność się w tym odnalazła".

- Mamy tu dużo interakcji - wśród publiczności są zarówno chór, jak i tancerze. Opera ma za zadanie być lustrem dla widza. Zbliżam dwa światy zazwyczaj podzielone orkiestronem. Codziennie wychodzimy na ulicę, do pracy, szkoły i zakładamy maski, aby się chronić - bolesne jest, gdy się pogubimy, kim naprawdę jesteśmy - wyjaśnił Znaniecki.

W dwuaktowej operze "Pajace" ("I Pagliacci") Leoncavallo, wykorzystując motyw teatru w teatrze opowiedział historię grupy aktorskiej, w której dochodzi do tragedii: Nedda, żona kierownika grupy, zamierza porzucić go dla młodego wieśniaka. Jej mąż, Canio, grozi, że zabije ją, jeśli nie pozna imienia kochanka. Podobna scena rozgrywa się w komedii, którą wystawiają przed publicznością. Canio przekracza wówczas granicę między fikcją i rzeczywistością i zabija żonę i jej kochanka.

"Gianni Schicchi", jedyna opera komiczna Pucciniego, opisuje śmierć florenckiego bogacza Buosa Donata i próby przejęcia przez członków rodziny jak największej części jego majątku. Znany spryciarz (tytułowy Gianni Schicchi), wykorzystuje chciwość krewnych Buosa, aby przekazać majątek swojej córce i jej narzeczonemu.

Premiera spektaklu "Pajace/Gianni Schicchi" odbędzie się w sobotę o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji