Artykuły

Demon i mocarz teatru bohaterem Krakowskiej Książki Miesiąca

Jerzy Jarocki należał do najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru. Jego biografia autorstwa Elżbiety Koniecznej otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca.

Wczoraj w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" odbyła się poświęcona biografii dyskusja.

Jego spektakle można było oglądać w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Były to widowiska niezwykłe, w których na scenę wjeżdżały samochody, latał zeppelin, a Gustaw Holoubek chodził po linie. Każdy aktor chciał zagrać u Jarockiego, chociaż całe środowisko zdawało sobie sprawę, że nie będzie to łatwa praca. W jego reżyserowaniu było coś z tresury, miał bat i władzę, w bardzo kulturalny sposób mieszał człowieka z błotem. Wymagał całkowitego oddania. - Chodziłam na sztuki Jarockiego, ale ich chłodna precyzja niezbyt do mnie przemawiała - wspomina Elżbieta Konieczna. - Dopiero po jego śmierci, kiedy przyszłam na pożegnalny wieczór w Starym Teatrze i na wielkim ekranie zobaczyłam fragment "Matki", coś we mnie drgnęło, pomyślałam, że znów chciałabym być w jego teatrze, głębiej go poznać, zrozumieć.

I tak zaczęła się praca, której efektem jest książka "Jerzy Jarocki. Biografia". Konieczna obraz reżysera buduje w oparciu o prasowe recenzje, fragmenty wywiadów, rejestracje spektakli i rozmowy, prowadzone z ponad 70 osobami od bliskich znajomych Jarockiego, przez aktorów, inspicjentów, po lekarzy. - Z tej mozaiki wyłonił się obraz różny od stereotypowego wizerunku Jarockiego. To już nie "tyran na scenie", przeciwieństwo miłego, dobrego Wajdy, ale twórca który sam całkowicie poświęcając się swej pracy, tego samego wymaga od innych - mówi Konieczna. - Czy był trudny? Owszem. Jednak dla niego wzbudzanie konfliktu w zespole było metodą pracy, która miała wyzwolić emocje z aktorów. To przynosiło artystyczny efekt, ale ceną jaką Jarocki za niego zapłacił było życie prywatne, okrojone do minimum - dodaje autorska książki.

Ta wydana przez Znak biografia, została doceniona nie tylko przez recenzentów i czytelników, ale również przez jurorów konkursu Krakowska Książka Miesiąca, którzy przyznali jej to prestiżowe wyróżnienie.

Wspomniany laur jest przyznawany od 1995 roku. Obecnie jej organizacją zajmuje się Biblioteka Kraków. Wśród laureatów wyróżnienia znaleźli się m.in. Zośka Papużanka, Ziemowit Szczerek i Jacek Dehnel.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji