Artykuły

Poznań. Premiery Ósemek i Strefy Ciszy w rocznicę Czerwca' 56

Trudno wyobrazić sobie rocznicę poznańskiego Czerwca bez wydarzeń teatralnych przygotowanych przez słynne sceny offowe. Oprócz legendarnych "Ósemek", które podczas ponad 40 lat istnienia wielokrotnie reagowały swoimi przedstawieniami na rzeczywistość, zobaczymy najnowszą premierę 15-letniego Teatru Strefa Ciszy.

Widowisko plenerowe "Czas matek" Teatru Ósmego Dnia [na zdjęciu próba spektaklu] pomyślane jest jako ciąg obrazów i wydarzeń rozgrywających się w wielopoziomowej przestrzeni. Językiem groteski i dramatu opowiedziana zostanie historia macierzyństwa i śmierci.

- Przedstawienie poświęcamy współczesnej kobiecie, matce, wielu matkom, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin: jego jedyność i niepowtarzalność - mówi Ewa Wójciak, szefowa "Ósemek". - Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich zasługa i kreacja. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk - utraty. Życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne odchodzi w chaos świata, świata niesprawiedliwego i okrutnego. Przekonują się, że nieświadome tego, co się stanie, rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary. Nasz teatr zawsze bardzo silnie włączał się w sprawy historii. W najnowszym projekcie w ten sposób odnosimy się do wydarzeń poznańskiego Czerwca. Jednak przedstawienie zawiera treści uniwersalne. Będzie zrealizowane z ogromnym rozmachem. Nie ma w nim tekstu, jest muzyka, światło. Po raz pierwszy w naszej historii włączyliśmy też projekcje wideo. Mamy nadzieję, że - tak jak poprzednie nasze przedsięwzięcia - będzie poruszać widzów.

Premiera spektaklu łączącego elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi oraz specjalnie skomponowaną muzyką odbędzie się: 28 czerwca o godz. 24 na tzw. Wolnych Torach w Poznaniu (ul. Spichrzowa).

Scenariusz i reżyseria spektaklu jest zespołowa. W rolach głównych wystąpią: Ewa Wójciak, Halina Chmielarz, Ela Janicka, Karolina Pawełska.

Poznańskiemu Czerwcowi dedykuje także swą najnowszą premierę działający od 15 lat Teatr Strefa Ciszy. Będzie to "Nauka latania", której premiera przewidziana jest 29 czerwca o 23 w budynku Moderny. Tak mówią o tym projekcie sami twórcy:

Uczymy się chodzić, liczyć, pływać. Uczymy się myśleć i czuć. Tworzymy systemy abstrakcyjnych pojęć. W końcu, prowadzimy wojny w słusznej sprawie, budujemy kolejne zakłady penitencjarne i likwidujemy domy starców, bo przecież eutanazja skraca cierpienia. Czy mimo to jest jeszcze w nas potrzeba wzbicia się w przestworza?

Odwieczny mit, niespełnione pragnienie minionych pokoleń. Czy jeszcze możemy posiąść tę umiejętność, a przynajmniej wiarę w to, że jest ona w naszym zasięgu? Bo czymże jest pragnienie wzniesienia się ponad ziemię, jak nie skrywaną tęsknotą za wolnością?

Codzienność z każdą chwilą coraz bardziej ciąży, bagaż doświadczeń zgina kark i wbija w ziemię. W swej poprawności zaczynamy cenzurować własne myśli w obawie przed niezrozumieniem i odrzuceniem, i tak oto stajemy się więźniami własnego strachu. Pozostaje nam świat półprawd w efektownych opakowaniach. Świat widziany z perspektywy pędzącej karuzeli, świat, który nie skupia naszej uwagi, a jedynie powoduje zawrót głowy i wątpliwie miłe łechtanie żołądka.

W spektaklu, którego premiera odbędzie się 29 czerwca o godz. 23 w budynku Modeny, wystąpią: Iwona Kotzur, Adam Wojda, Przemek Prasnowski, Piotr Kamiński, Artur Klimaszewski, Julian Pęksa, Wojciech Luchowski oraz Adam Ziajski (także reżyser całości).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji