Artykuły

Toruń. "Aktorzy prowincjonalni" od jutra na afiszu Horzycy

W sobotę odbędzie się trzecia w tym sezonie premiera w Teatrze Horzycy. Na małej scenie zobaczymy "Aktorów prowincjonalnych" w reżyserii Damiana Josefa Necia.

Akcja spektaklu dzieje się w sali prób w prowincjonalnym teatrze. Do takiego właśnie miejsca przyjeżdża reżyser z Warszawy, który chce wystawić "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego. Konflikt, który rozegra się między reżyserem a odtwórcą głównej roli, w spektaklu nie będzie oparty jak w filmie na nonszalancji młodego twórcy, ale na głębokiej niezgodzie na proponowany przez niego świat sceniczny.

Twórcy spektaklu przyglądają się środowisku artystycznemu. - Skupimy się na tym, jak wyglądać może "wyzwolenie" po 29 latach funkcjonowania samorządnej Polski, która od 14 lat jest członkiem międzynarodowej wspólnoty idei europejskiej - mówi reżyser Damian Josef Neć. - Na tym, gdzie przebiegają granice pomiędzy tradycją i dyskursem narodowym, które są głęboko wpisane w polską kulturę, a rodzącym się na nowo faszyzmem i nabierającym na sile nacjonalizmem i ksenofobią.

Spektakl powstaje na podstawie scenariusza "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, rozbudowanego względem filmowego oryginału wątku "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika wideo aktorów Teatru Horzycy.

- W całym okresie trwania prób aktorzy będą prowadzili dziennik, który stanie się intymnym zapisem budowania roli. Nagrania te będą wykorzystywane w spektaklu i staną się jednym ze sposobów zakotwiczenia "Aktorów Prowincjonalnych" w realiach Teatru w Toruniu - dodaje Neć.

Scenografię opracował Maciej Czuchryta. Muzykę skomponowała zaś Agnieszka Szczepaniak, a za wizualizacje odpowiada Adrien Cognac.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 na małej scenie Teatru Horzycy przy pl. Teatralnym 1.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji