Artykuły

Warszawa. 80. urodziny Tadeusza Konwickiego

W czwartek 80. urodziny obchodzi Tadeusz Konwicki [na zdjęciu] - prozaik, publicysta, filmowiec. Autor powieści "Mała Apokalipsa". Wyreżyserował na podstawie własnych scenariuszy m.in. "Salto" i "Dolinę Issy".

Urodził się na Litwie. Jego twórczość ma silny związek z doświadczeniami współczesnego mu pokolenia, młodych żołnierzy AK walczących na kresach Rzeczypospolitej i poszukujących swego miejsca w powojennej rzeczywistości.

Debiutem pisarskim Tadeusza Konwickiego była powieść "Rojsty" napisana w 1948 roku, lecz wydana dopiero po ośmiu latach. Formalnie Konwicki debiutował zbiorem reportaży "Przy budowie".

W latach 70. pisarz, który do 1966 roku był w PZPR (wyrzucony za podpisanie listu poparcia dla prof. Leszka Kołakowskiego), odszedł od marksizmu i związał się z ówczesną opozycją polityczną i intelektualną. Książki z tego okresu: "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" zostały zdominowane przez tematykę polityczną. Stały się ironicznym opisem rzeczywistości Warszawy i Polski z epoki upadającego systemu komunistycznego.

Utwory Tadeusza Konwickiego zostały przełożone na wiele języków. Pisarz odniósł też sukcesy jako reżyser: był laureatem nagród na festiwalach filmowych w Wenecji, Brukseli, Edynburgu i San Remo.

Tadeusz Konwicki jest pisarzem, łączącym literaturę z twórczością filmową. Od 1956 roku przez 12 lat był kierownikiem literackim zespołu filmowego Kadr, a następnie w latach siedemdziesiątych - Pryzmat.

W 1954 roku wydał wraz z Kazimierzem Somerskim zbiór scenariuszy filmowych "Za żelazną kurtyną". Następnie sam wyreżyserował kilka filmów na podstawie własnych scenariuszy, m.in. "Ostatni dzień lata" "Zaduszki", "Salto" czy "Dolinę Issy". Jego "Kronikę wypadków miłosnych" sfilmował w 1987 roku Andrzej Wajda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji