Artykuły

Bydgoszcz. Sycylijski weekend w Operze Nova

Zmysłowe, przebogate w melodie i emocje "Rycerskość wieśniacza" i "Pajace", dwie jednoaktowe opery włoskich kompozytorów Mascagniego i Leoncavalla, po premierze (1890) uznane zostały za dzieła wprowadzające nowy typ wykonawstwa scenicznego: werystyczny. Opera Nova zaprasza na trzy wieczory z tymi wspaniałymi jednoaktówkami: 8, 9 i 10 lutego.

Pojawiający się na afiszach teatrów operowych napis "CAV/PAG" (skrót włoskich tytułów obu oper) przyciąga publiczność spragnioną pięknej, melodyjnej muzyki oraz trzymającej w napięciu akcji. To w losach pospolitych "bohaterów codzienności" odbijają się historie niczym z antycznych tragedii... Akcja rozgrywa się na Sycylii: wczorajsi kochankowie stają się dziś zaprzysięgłymi wrogami - tragicznym paradoksem jest, iż dzieje się to... z miłości. Odrzucone uczucie, zazdrość, krwawa zemsta - oto schemat działania bohaterów oper.

To świat krwawy, bezwzględny, ponury, ale też honorowy, hojny, szlachetny. Chyba nie przez przypadek obrazowa muzyka Mascagniego i Leoncavalla wykorzystana została w znanych obrazach filmowych, jak gangsterska saga "Ojciec chrzestny".

Opera Nova zaprasza na trzy wieczory z tymi wspaniałymi jednoaktówkami: 8, 9 i 10 lutego. Przedstawienie wyreżyserowane przez Andrzeja Bubienia w 2013 r. poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Piotr Wajrak.

W rolach głównych usłyszymy znakomitych śpiewaków, solistów Opery Nova oraz gościnie występujących na naszej scenie: Tadeusza Szlenkiera i Tomasza Kuka ( jako Turiddu), Darinę Gapicz i Jolantę Wagner (Santuzza), Leszka Skrlę jako Alfia, Sylwestra Kosteckiego i Tomasza Kuka (w roli Cania-Pajaca), Magdalenę Polkowską i Krystynę Nowak (jako Nedda/Colombina), Sławomira Kowalewskiego (Tonio/Taddeo).

---

Na zdjęciu: "Pajace"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji