Artykuły

Zmiany w formule Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Jest wsparcie ministerstwa

Radomski teatr chce poszerzyć dotychczasowe działania. Planuje, by organizacja kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego przygotowanie XIV MFG rozpisał na cykl dwuletni 2019-2020.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu znalazł się w gronie beneficjentów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radomski teatr może liczyć na zastrzyk gotówki na realizację kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Jak zapowiada, chce rozwinąć dotychczasową formułę festiwalu

W ramach tegorocznego naboru do programu operacyjnego "Teatr i taniec" do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęły 282 zgłoszenia, z czego granty na projekty artystyczne otrzymało 64 wnioskodawców. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski znalazł się wśród najwyżej ocenionych projektów.

- Nasz projekt został sklasyfikowany przez ekspertów na 12. pozycji w rankingu najwyżej ocenionych projektów, a jego realizacja wsparta została kwotą 264 tys. zł - informuje Teatr Powszechny na stronie internetowej.

Zmiana formuły festiwalu

Radomski teatr chce poszerzyć dotychczasowe działania. Planuje, by organizacja kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego przygotowanie XIV MFG rozpisał na cykl dwuletni 2019-2020.

- Obchodzone w październiku 2018 roku 25-lecie Festiwalu udowodniło niezbicie, że - wbrew malkontentom - fascynacja twórców Gombrowiczem nie słabnie, a jego dzieło charakteryzuje unikalna w polskiej literaturze uniwersalność i absolutna, budząca podziw i respekt ponadczasowość. Dodatkowym zaś imperatywem do podjęcia kroków zmierzających do rozbudowy idei Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jest przypadająca w 2019 roku 50. rocznica śmierci pisarza. Złożony przez nas projekt zakłada rozwinięcie dotychczasowej formuły Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego o działania o charakterze badawczym, popularyzatorskim i wydawniczym - informuje radomski teatr.

XIV MFG: co nowego?

Co to oznacza w praktyce? Sama forma konkursu i wyboru najlepszego spektaklu Gombrowiczowskiego się nie zmieni. W ramach grantu Teatr Powszechny zorganizuje XIV edycję festiwalu, do udziału w którym tradycyjnie zaproszone zostaną spektakle, wyłonione spośród nadesłanych zgłoszeń. Tak jak w edycji jubileuszowej, planowane są również imprezy towarzyszące, w tym spotkania z twórcami, wystawa, wywiady i dyskusje.

Teatr Powszechny w Radomiu proponuje wprowadzenie kilku dodatkowych elementów. Ma być to m.in. organizacja międzynarodowego konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski z pokonkursową wystawą, która będzie prezentowana w trakcie XIV MFG. Powszechny chce później pokazywać ekspozycję w kilku polskich miastach. Teatr planuje także zorganizować otwarty cykl czytań, w którym na warsztat będą brane mniej znane utwory Witolda Gombrowicza.

W ramach zadania placówka planuje przygotować także publikację poświęconą spojrzeniu na dzieło Gombrowicza z perspektywy teatralnej.

Tak jak w ubiegłym roku, będzie także II edycja konkursu dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza, która rozpocznie XIV MFG w październiku 2020 r. Przypomnijmy, że przedstawienie, które wygrało pierwszą edycję konkursu - "Ferdydurke" w reż. Aliny Moś-Kerger, mierzy się teraz w Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. W IV edycji konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" spektakl Aliny Moś-Kerger pojawił się wśród siedmiu najlepszych sztuk teatralnych, których premiery odbyły się w 2018 r.

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się 17 października 2020 r. i potrwa do 24 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji