7 premier teatralnych, na które czekamy w lutym. Trump, ekologia i "Imię róży"
Z powieścią "Imię róży" Umberta Eco mierzy się Radosław Rychcik, Paweł Łysak opowiada o Trumpie i ekologii, a Magda Szpecht o "Rzeczach, których nie wyrzuciliśmy" inspirując się książkami Marcina Wichy. Oto 7 teatralnych premier, na które wybieramy się w lutym.
1. "JAK BYĆ KOCHANĄ"
Teatr Narodowy, Warszawa
Gabriela Muskała, która w ubiegłym roku zachwyciła w filmach "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej i "7 uczuć" Marka Koterskiego, oraz Jan Frycz, który o swoim aktorskim mistrzostwie przypomniał ostatnio w serialu "Ślepnąc od świateł", wystąpią w spektaklu "Jak być kochaną" w Teatrze Narodowym na Scenie przy Wierzbowej. Reżyserka przedstawienia Lena Frankiewicz, interpretując z dzisiejszej perspektywy opowiadanie Kazimierza Brandysa, próbuje nawiązać też dialog z głośnym filmem Wojciecha Jerzego Hasa z Barbarą Krafftówną i Zbigniewem Cybulskim. Rzecz o pamięci i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Premiera 2 lutego.
***
2. "RZECZY, KTÓRYCH NIE WYRZUCILIŚMY"
Teatr Fredry, Gniezno
Historie zmarłych rodziców opowiedziane z perspektywy rzeczy, które po nich zostały. Magda Szpecht (reżyseria) i Łukasz Wojtysko (scenariusz i dramaturgia) przygotowują spektakl na podstawie dwóch książek laureata Nagrody Nike Marcina Wichy ("Jak przestałem kochać design" i "Rzeczy, których nie wyrzuciłem"), ale też wspomnień trójki mieszkańców Gniezna i jego okolic. Premiera 1 lutego.
***
3. "IMIĘ RÓŻY"
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków
Radosław Rychcik, reżyser m.in. głośnych poznańskich "Dziadów", w których błyskotliwe żonglował cytatami z amerykańskiej popkultury, sięga po "Imię róży". W dziejącej się w średniowiecznym opactwie Benedyktynów powieści Umberta Eco szuka opowieści o miłości, która jest zabroniona. Premiera 1 lutego.
***
4. "BOŻE MÓJ!"
Teatr Polonia, Warszawa/ Teatr Stu, Kraków
Andrzej Seweryn reżyseruje sztukę izraelskiej dramatopisarki Anat Gov o "spotkaniu ze Stwórcą". Maria Seweryn zagra terapeutkę, u której pewnego dnia pojawia się zrozpaczony, tajemniczy Pan B. Przedstawienie powstaje w koprodukcji z krakowskim Teatrem Stu. Premiera 8 lutego.
***
5. "KRÓLESTWO"
Narodowy Stary Teatr, Kraków
Remigiusz Brzyk (reżyseria) i Tomasz Śpiewak (dramaturgia) przygotowują w Krakowie spektakl inspirowany miniserialem telewizji duńskiej w reżyserii Larsa von Triera z 1994 r. Jednak akcja nie będzie rozgrywać się w kopenhaskim szpitalu. W przedstawieniu Brzyka tym olbrzymim, trudnym do ogarnięcia miejscem, które kryje dawne mokradła i duchy, ma być krakowski Stary Teatr. Premiera 9 lutego.
***
6. "OSTATNI"
Nowy Teatr, Warszawa
Ostatnia odsłona cyklu " 2118", w którym twórcy zastanawiają się, jaki będzie teatr za sto lat. Romuald Krężel (reżyseria) i Agnieszka Jakimiak (dramaturgia) w spektaklu "Ostatni" chcą opowiedzieć "o najbardziej palącej zmianie, która dzieje się na naszych oczach, czyli o zmianie klimatycznej". Premiera 15 lutego.
***
7. "TRUMP I POLE KUKURYDZY" [na zdjęciu]
Teatr Polski, Bydgoszcz
Globalne ocieplenie, ratowanie naszej planety, ekologia to tematy, którymi interesuje się Paweł Łysak. Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie dał tego wyraz w swoim ostatnim warszawskim przedstawieniu "Jak ocalić świat na małej scenie", ale powraca do nich, by wspólnie z dramaturgiem Arturem Pałygą na scenie w Bydgoszczy opowiedzieć o... Trumpie. W wizji twórców "Donald Trump, na co dzień niezainteresowany ekologią, prowadzi śledztwo dotyczące roślin, które w wielkim spisku przeciwko ludzkości przyspieszają proces ocieplenia klimatu...". Premiera 16 lutego.