Artykuły

Bóg mieszka w maluczkich

Przyjaźnią się od lat. ale w teatrze spotykają się po raz pierwszy. Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Pszoniaka zobaczymy w "Kolacji dla głupca" w teatrze Ateneum.

Piotr Fronczewski zagra zamożnego paryskiego wydawcę, Wojciech Pszoniak - skromnego, szarego księgowego. Sztuka "Kolacja dla głupca" Francisa Vebera była przebojem teatralnym w Paryżu. Jak zostanie przyjęta w Warszawie? Premiera w najbliższy piątek - 11 maja w teatrze Ateneum. Spektakl reżyseruje Wojciech Adamczyk.

Dziwne hobby

Pierre to bogaty paryski wydawca, człowiek przyzwyczajony do osiągania sukcesów. Ma dziwne hobby - urządza kolacje dla nieznajomych, dla .Judzi zwyczajnych" - nieudaczników życiowych, szarych obywateli... A potem wraz z przyjaciółmi żartuje z gości, wykpiwa ich słabostki... Francis jest właśnie tym "zwyczajnym" człowiekiem, skromnym księgowym. Jego życie jest monotonne, z zapałem oddaje się pracy, przeżywa osobiste tragedie...

- Konfrontacja przeciętnego człowieczka, aczkolwiek w jakiś sposób pogodzonego ze swoim życiem - dobrego, otwartego, uczciwego - z tym zepsutym moralnie mężczyzną, który uważa, że może manipulować innymi, prowadzi do nieoczekiwanego zwrotu akcji - zdradza reżyser.

Bo ta komediowa opowieść niepozbawiona jest podtekstu.

- Sztuka w swoim skromnym przesłaniu namawia do otwartości i tolerancji, a to wszystko zanurzone jest w sosie przyrządzonym przez sprawnego francuskiego komediopisarza... - mówi Wojciech Adamczyk. - Nie zabawiajmy się kosztem innych. Zbyt szybko przychodzi nam ocenianie drugiego człowieka. Okazuje się, że pod tą skorupką, tak przez nas pogardzaną, kryje się wrażliwy, wspaniały człowiek.

Jestem fanem Pszoniaka

Piotr Fronczewski marzył od dawna, żeby spotkać się na scenie z Wojciechem Pszoniakiem.

- Te niezwykłe osobowości aktorskie różnią się całkowicie. I temperamentem, i spojrzeniem na świat - mówi reżyser.

- Z panem Pszoniakiem pracuje się bardzo przyjemnie, mogę powiedzieć, że jestem jego wielkim fanem - wtrąca Piotr Fronczewski.

Pracowali razem w kabarecie Pod Egidą, ale dotąd nie spotkali się w teatrze.

Wojciech Pszoniak: - Uwielbiam Piotra jako aktora, jako człowieka. Kochamy się... Bardzo dobrze czuję się z nim na scenie. Jesteśmy zupełnie innymi aktorami, ale mam wrażenie, że coś nas łączy.

W spektaklu wystąpią również: Marzena Trybała, Sylwia Zmitrowicz, Tadeusz Borowski, Marek Lewandowski, Arkadiusz Nader. Autorem scenografii jest Marcin Stajewski. przekład sztuki - Barbara Grzegorzewska.

***

Wojciech Pszoniak

Mój bohater to prosty, szary człowiek. mały ludek, ktoś z pozoru "nieznaczący", "nieinteresujący", a jednak...

Gdybym miał do wyboru zagrać wielką historyczną postać albo skromnego malutkiego człowieka, nie miałbym wątpliwości, sięgnąłbym po tę drugą rolę. Jestem na tym etapie mojej drogi życiowej, na tym etapie mojej drogi artystycznej, że bardziej interesują mnie bohaterowie "Na dnie" Gorkiego niż angielska królowa... Bóg mieszka w maluczkich.

Ci ludzie, o których nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet, których zdjęć nie zobaczymy na okładkach kolorowych pism, którzy nie mają władzy, nie mają pieniędzy, tak naprawdę są cichymi, anonimowymi bohaterami. Oni też przeżywają swoje dramaty, odnoszą swoje zwycięstwa. A my - patrząc na nich z tego naszego wielkiego świata - uważamy, że to, co robią inni, jest takie nieważne, takie małe...

"Kolacja dla głupca" to komedia o tym, jak traktujemy drugiego człowieka. Myślę, że w dzisiejszym święcie ta myśl jest niezwykle ważna.

Piotr Fronczewski

To wydawca, mecenas sztuki, człowiek zamożny, inteligentny. Być może nie dostrzega czegoś ważnego, na co człowiek w pewnym wieku powinien zwrócić uwagę... Ale nie potępiałbym go zbyt pochopnie. Choć rzeczywiście zabawa, którą sobie urządza, zabawa kosztem innych ludzi, jest dość osobliwa. Ale nic nas przecież już nie zdziwi - ludzie wymyślają dziś bardzo różne gry i zabawy.

W .Kolacji dla głupca", jak w każdej porządnej komedii, jest kropelka morału, kropelka refleksji nad kondycją człowieka. Spotkanie, które miało być zabawą, uruchomiło cały mechanizm zdarzeń, kompromitacji...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji