Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Teatralne premiery 2019 roku

Nowy rok to świeżość, nowe plany i wydarzenia. Także w teatrze. Trójmiejskie sceny szykują wiele nowości. W planach nowe spektakle w reżyserii m.in. Eweliny Marciniak, Krystyny Jandy, Pawła Aignera i Bernarda Szyca.

Teatr Wybrzeże przygotował wiele nowości w otwartej jesienią Starej Aptece. Na początku lutego (9 lutego) zaprezentuje "Zaczarowaną Królewnę", w reżyserii Michała Derlatki. Historia Królewny opisana jest w baśni Artura Oppmana. Mimo że ma już sto lat, to z pewnością porwie współczesnych młodych widzów. Z kolei w marcu debiutujący Radosław Stępień, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej: "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera. W maju Wybrzeże stratuje z piątą w tym sezonie premierą: Jarosław Tumidajski wystawi tam "Niezywyciężonego", drapieżną tragikomedię społeczno-obyczajową, nieznanego w Polsce, ale zdobywającego powszechne uznanie, brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa. W czerwcu na Dużej Scenie widzowie zobaczą jedną z najpopularniejszych komedii Williama Shakespeare'a "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy.

Ostatnia premiera sezonu 2018/2019 zostanie wystawiona na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. "Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa" to operetka Stanisława Moniuszki z librettem Joanny Kulmowej w reżyserii Pawła Aignera, twórcy popularnych "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Zakochanego Szekspira". Tę komiczną operetkę z elementami historii, polityki i licznymi odniesieniami do chwili obecnej Wybrzeże zrealizuje w ramach Roku Moniuszkowskiego. Również w tym roku na Dużej Scenie Ewelina Marciniak zaprezentuje swój autorski spektakl, którego jednym z motywów będzie "Pani Dalloway" Virginii Woolf.

Dla najmłodszych widzów Teatr Miniatura ma w planach dwie premiery. W kwietniu na deskach teatru pojawi się "Śniący chłopiec" Hanocha Levina w reżyserii Macieja Gorczyńskiego, spektakl przeznaczony dla młodzieży, ale także dla dorosłych. Z kolei w czerwcu w Miniaturze zagrają "Pinokia" na podstawie Carla Collodiego w reżyserii Pawła Szkotaka.

- W związku ze zmianą dyrekcji w Teatrze Miniatura, która ma nastąpić w tym roku, obecny dyrektor zaplanował te dwie premiery, zostawiając miejsce na pomysły swojego następcy - informuje rzecznik prasowy teatru, Agnieszka Kochanowska.

A co w Gdyni?

Wstępne plany Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na rok 2019 z pewnością przyniosą wiele satysfakcji trójmiejskim widzom. 23 marca swoją premierę będzie miał "Bankiet" Gombrowicza wyreżyserowany przez Tadeusza Bradeckiego. To historia o pewnym brzydkim i chciwym księciu, pokazana poprzez zabawę ze stereotypami i formą. Obowiązkową pozycją dla gdynian będzie spektakl wyreżyserowany przez Krzysztofa Babickiego: "Znaczy kapitan" Karola Olgierda Borchardta. To kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej, słynnych kapitanów, statków parowych czy transatlantyków. Planowana data premiery zapowiedziana jest na 11 maja w wyjątkowym miejscu, bo na legendarnym żaglowcu "Dar Pomorza".

Rok 2019 dla Teatru to również 14. edycja najważniejszego festiwalu komentującego polski dramat współczesny. Festiwal R@Port, który rozpocznie się 19 maja i potrwa do 26 maja, jest wyjątkowym wydarzeniem oraz doskonałą okazją, żeby spotkać się z twórcami, realizatorami, aktorami i autorytetami w dziedzinie teatru. Dodatkowo, niezmiennie od 12 lat, festiwalowi towarzyszy Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna za najlepszy współczesny dramat. Tradycją jest też Scena Letnia w Orłowie, którą 29 czerwca zainauguruje spektakl muzyczny Jacka Bały. Oparty on będzie na znakomitych tekstach najpopularniejszej polskiej poetki Agnieszki Osieckiej.

Natomiast jesienią, 12 października, swoją premierę będzie miał spektakl w reżyserii Józefa Opalskiego "Czarne wdowy". Sztukę, specjalnie dla Teatru, napisała Anna Burzyńska, która jest specjalistką od kobiecych emocji, porywów serc i zabawnych komentarzy współczesności. Burzyńska dodatkowo wprowadza widza w tajemniczy i zaskakujący rozśpiewany świat czarnych wdów. Pod koniec roku, 14 grudnia, podczas wieczoru jubileuszowego z okazji 60-lecia Teatru Miejskiego widzowie zobaczą "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego, dzieło nieśmiertelne i otwierające nieskończone możliwości interpretacyjne.

W Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w tym roku, a dokładniej 11 kwietnia, swoją premierę będzie miał najbardziej zwariowany musical wyreżyserowany przez Tomasza Dutkiewicza, czyli "The Big Bang" historia świata od narodzin aż do współczesności. Oprócz tego na 7 września zaplanowana jest premiera jednego z najpopularniejszych musicali: "Hairspray" w reżyserii Bernarda Szyca. Na jesień zaplanowano również premierę "Plastusiowego pamiętnika" Marii Kownackiej.

Ale plany Teatru Muzycznego wybiegają nieco w przyszłość gwarantując ciekawe tytuły musicali już na następne lata. W roku 2020 widzowie zobaczą m.in. "Księgę dżungli" Rudyarda Kiplinga czy też "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa. Ciekawie zapowiada się również rok 2021, w którym zaplanowano premierę musicalu "Something Rotten!" oraz klasyki: "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Pod koniec 2022 roku Teatr Muzyczny szykuje premierę "Les Misérables" na podstawie wspaniałej powieści "Nędznicy" Victora Hugo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji