#teatry premiery
Andrzej Seweryn wystawi komedię "Boże mój!", a Anna Augustynowicz "Wyzwolenie". Szykuje się też nowy musical w Teatrze Roma.
Sprawdziliśmy, jakie nowości przygotowały dla nas warszawskie teatry. Co będzie grane?
"WYZWOLENIE"
W słynnym "Wyzwoleniu" Stanisław Wyspiański [na zdjęciu] sportretował Polaków. "Dramat, który mu się jawi, do dziś porusza - bo wszystko jest: i ziemia, i kraj, i ojczyzna, i ludzie... Tylko naród się zgubił..." - czytamy w opisie spektaklu Anny Augustynowicz. I trudno się z tym nie zgodzić. "Czy wyzwolenie od masek jest możliwe? Czy państwo jest przestrzenią wolności, czy zniewolenia? Czy sztuka może obnażać kłamstwa? Czy jesteśmy w stanie wypracować wspólny pogląd na miejsce Polski i Polaków w świecie, który ulega tak dynamicznym przeobrażeniom? Czy nie zaczynamy przypadkiem żyć w >>narodowym domu wariatów?<<" - te pytania zadają twórcy "Wyzwolenia". W obsadzie m.in. Grzegorz Falkowski w roli Konrada oraz Jerzy Trela, Dorota Stalińska i Andrzej Seweryn. Teatr Polski, premiera: 29.01.
***
"BOŻE MÓJ!"
Komedię izraelskiej dramatopisarki Anat Gov reżyseruje na deskach Teatru Polonia Andrzej Seweryn. Spektakl jest kooprodukcją z Teatrem Stu. Ella, terapeutka, jest samotną matką nastoletniego, autystycznego chłopca. Zarówno w domu, jak i w pracy musi być profesjonalnym psychologiem. Pewnego dnia dzwoni do niej zrozpaczony mężczyzna i prosi o pomoc. Wkrótce w jej domu pojawia się tajemniczy Pan B. "Czy to, że zostaliśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo oznacza, że Bóg jest podobny do nas? Komedia >>Boże mój!<< to niezwykle zabawne rozwinięcie takiej myśli" - piszą twórcy spektaklu. Na scenie: Maria Seweryn, Krzysztof Pluskota i Ignacy Liss. Teatr Polonia, premiera: 8.02.
***
"TRZECIA PIERŚ"
Jeżeli masz dość rutyny w swoim życiu, jeżeli męczy cię przymus robienia kariery, jeśli marzysz o ucieczce od przyśpieszonego rytmu wielkiego miasta - dołącz do nas" - zachęcają twórcy spektaklu "Trzecia pierś". Dramat Ireneusza Iredyńskiego wyreżyserował i opracował muzycznie - Jarosław Tumidajski. Akcja rozgrywa się w rajskiej dolinie, we wspólnocie, którą tworzą uciekinierzy od szarości życia i wyścigu szczurów. Teatr Współczesny, premiera: 26.01.
****
"KSIĘGA RODZAJU POLSKIEGO"
To największy offowy projekt teatralny w kraju. Widowisko muzyczne z udziałem stu wykonawców: aktorów i zespołu wokalnego Teatru Pijana Sypialnia, Filharmonii Pijanej Sypialni oraz tancerzy. To druga odsłona Trylogii Młodej Polski, zapoczątkowanej "Weselem", które Pijana Sypialnia zrealizowała dwa lata temu. Nowy spektakl jest opowieścią o Polakach, którzy stają się bohaterami biblijnych ksiąg. Teatr Pijana Sypialnia/ Biatołęcki Ośrodek Kultury, premiera: 19.01.
***
"JAK BYĆ KOCHANĄ"
Teatr Narodowy zaprosi widzów na opowieść o miłości w trudnych czasach i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Mowa o spektaklu "Jak być kochaną" na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa. Na scenie doborowa obsada, z Gabrielą Muskała i Janem Fryczem na czele. Teatr Narodowy, premiera: 2.02.
***
"CZWORO DO POPRAWKI"
Pokochajmy się! - tak brzmi motto sztuki, którą zobaczymy w Imce. "Czworo do poprawki" Cezarego Harasimowicza to komediodramat o tym, że zawsze jest szansa, by na nowo zakochać się we własnej żonie albo mężu. Reżyseria Anna Wieczur - Bluszcz. W spektaklu zobaczymy Katarzynę Herman, Piotra Machalicę, Agnieszkę Sienkiewicz i Marcina Korcza. Teatr Imka, premiera: 8.02.
***
"FATALISTA"
Lata 30. XX w. w Warszawie. On wraca do domu ze śladem szminki na policzku i nie chce jeść jej rosołu. Ona umówiona była z kuzynką, choć widziano ją z mężczyzną. Sztukę Tadeusza Słobodzianka na deskach Teatru Dramatycznego reżyseruje Wojciech Urbański. Teatr Dramatyczny, premiera: 15.02.
***
"METAFIZYKA DWUGŁOWEGO CIELĘCIA"
Studio Teatrgaleria pokaże "Metafizykę dwugłowego cielęcia" na podstawie Witkiewicza wreż. Natalii Korczakowskiej. - Wybrałam "Metafizykę dwugłowego cielęcia" jako podstawowy tekst, ponieważ doświadczenie bezkresnej i dzikiej kalifornijskiej natury jest bliskie doświadczeniu tropikalnej podróży, którą Witkacy odbył z Bronisławem Malinowskim przed napisaniem tej sztuki - wyjaśnia reżyserka. - To historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię, która odczytywana w otoczeniu kalifornijskiej Doliny Śmierci, staje się czymś realnym, w zasięgu ręki. Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura może być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki któremu współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji - dodaje. Amerykańska premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2018 r. W polskiej obsadzie znajdą się m.in. Ewa Błaszczyk, Ewelina Żak, Bartosz Porczyk, Marcin Pempuś. Studio Teatrgaleria, premiera: 16.02.
***
"PRZYPADKI ROBINSONA CRUSOE"
Musical o przygodach Robinona Crusoe w wersji science-fiction - tego chyba jeszcze nie było! Nowe przedstawienie muzyczne dla dzieci i młodzieży na Novej Scenie Teatru Roma wyreżyserował Jakub Szydłowski. Spektakl, oparty na motywach słynnej powieści Daniela Defoe, to wciągająca opowieść o młodzieńcu, który - mimo protestów najbliższych - opuszcza dom rodzinny i po wielu burzliwych przygodach trafia na bezludną wyspę. To historia o dojrzewaniu, odpowiedzialności i pokonywani u własnych słabości. Zapowiada się intrygująco. Teatr Roma, premiera: 16.02.