Artykuły

Lublin. Rusza festiwal Scena w Budowie

Pięć spektakli już wkrótce zawalczy o "Złotą Kieszeń", nagrodę Centrum Spotkania Kultur przyznawaną za najlepsze kostiumy lub scenografię. Wszystkie nominowane przedstawienia lublinianie będą mogli obejrzeć w ramach trzeciej edycji festiwalu Scena w Budowie. W CSK trwają też przygotowania do Roku Moniuszkowskiego.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy nagrody, kieszeń jest elementem garderoby, ale i sceny. Statuetka, która ją symbolizuje, jednocześnie przypomina swoim kształtem spinacz, czyli znak CSK.

Najlepsi polscy scenarzyści

W tym roku o "Złote Kieszenie" powalczy pięć polskich spektakli. To m.in. "Ausgang" Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu [na zdjęciu]. - Niezwykle plastyczny i symboliczny, nawiązujący do komiksu "Maus". Tworzy alternatywną wersję rzeczywistości, ale też promuje postawy zaangażowania w przeciwdziałaniu złu - opisuje Piotr Franaszek, dyrektor CSK. Przedstawienie będzie można obejrzeć już w najbliższy wtorek w Sali Operowej CSK.

Za reżyserię i scenografię spektaklu "Ausgang" odpowiada Mirek Kaczmarek. Jest on także odpowiedzialny za scenografię i kostiumy obrazu "Bella Figura" Teatru Wybrzeże (reż. Grzegorz Wiśniewski), z Katarzyną Figurą w roli głównej, który zostanie zaprezentowany 25 kwietnia. Na deskach Sali Operowej CSK wystąpi także wrocławski Teatr Capitol. Przedstawi "Makbeta", za którego reżyserię i scenografię odpowiada Agata Duda-Gracz. Lubelscy widzowie będą mogli zobaczyć także "Proces" cenionego reżysera i scenografa Krystiana Lupy czy zapis filmowy "Uczty" Nowego Teatru w Warszawie (reż. Krzysztof Garbaczewski, scenografia Aleksandra Wasilkowska, kostiumy Sławomir Blaszewski).

Wszystkie te spektakle wybrano do konkursu jesienią ubiegłego roku. Kryterium była wyjątkowość scenografii lub kostiumów. W marcu jury złożone ze scenografów i krytyków teatralnych dokona oceny rekomendowanych inscenizacji. Ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród "Złota Kieszeń" nastąpi podczas uroczystej gali festiwalu 26 kwietnia 2019 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Przewidziano dwie kategorie nagród: dla najlepszej scenografii i dla najlepszych kostiumów (każda w wysokości 7,5 tys. zł). Jeżeli reżyser danego spektaklu pełni jednocześnie funkcje scenografa i twórcy kostiumów, a jury będzie jednomyślne w kwestii jego nagrodzenia, zostanie przyznana nagroda grand prix w wysokości 10 tys. złotych.

Nie tylko spektakle

Jak podkreślają twórcy wydarzenia, trzecia edycja festiwalu ma charakter interdyscyplinarny. W programie nie zabraknie spotkań z twórcami teatru, koncertów, warsztatów, wystaw, a także pokazów filmowych. Oprócz spektakli nominowanych będzie można obejrzeć obraz "Himalaje" Teatru Śląskiego czy widowisko "Stryjeńska. Let's dance, Zofia" (w reż. Joanny Lewickiej), które swoją premierę miało w ubiegłym miesiącu w CSK. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą od stycznia do kwietnia.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa "Dormitorium Śladów - polskie inspiracje braci Quay".

- Ta wystawa jest zaproszeniem do wejścia w świat tych bardzo wyjątkowych twórców filmu animowanego, ale także scenografii teatralnych, operowych czy baletowych, projektów graficznych i ilustracji. Ten świat jest bardzo niezwykły. Wejście w niego wymaga odwagi, a z drugiej strony poddania się temu, co proponują. To świat bardzo gęsty, bogaty i mroczny, z wieloma odniesieniami literackimi i muzycznymi, którym z pewnością można się zafascynować - przekonuje kuratorka wystawy i krytyk sztuki Małgorzata Sady.

Ważnym elementem ekspozycji będzie jej aranżacja, która przybierze formę labiryntu - gabinetu osobliwości, przez co odda atmosferę pracowni braci Quay. Złożą się na nią makiety z kadrami z ich filmów, fotografie czy najwybitniejsze osiągnięcia "polskiej szkoły plakatu", którą inspirowali się wspomniani artyści. Wernisaż odbędzie się 21 lutego, a poprzedzi go spotkanie z braćmi Quay, które poprowadzi Grażyna Torbicka. Wystawie będą towarzyszyły pokazy filmów w reżyserii artystów.

- Będzie też z nami Jerzy Skolimowski, nie tylko jako reżyser filmowy i członek rady programowej festiwalu. W przestrzeniach CSK zaprezentujemy wystawę jego malarstwa, a w Galerii Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście wystawę jego grafik - zapowiada Barbara Wybacz, dyrektor ds. programowych CSK.

Z kolei 25 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej studentów polskich uczelni artystycznych "Wysiłek Syzyfa", której kuratorem jest prof. Leszek Mądzik.

Rok Moniuszkowski

W tym roku wypada dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Przez cały rok o wybitnym polskim kompozytorze przypominać będą wydarzenia organizowane przez Centrum Spotkania Kultur.

Z okazji jubileuszu w Lublinie zaplanowano premierę "Halki" (w wersji wileńskiej) w reżyserii Agnieszka Glińskiej, we współpracy z operą w Białymstoku i Operą Narodową. Już wiadomo, że jej premiera przypadnie na wrzesień. Wcześniej usłyszymy koncerty kameralne (odbędą się 12 marca i 29 czerwca). Z kolei 10 maja na pl. Teatralnym swoje otwarcie będzie miała interaktywna wystawa plenerowa. - 5 maja to dzień urodzin kompozytora. Tego dnia na osiedlach i ulicach całego regionu będziemy tańczyć poloneza Moniuszki - zapowiada Piotr Franaszek.

Dokładny program Roku Moniuszkowskiego zostanie przedstawiony podczas jego inauguracji, która odbędzie się 5 lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji