Artykuły

Tarnów. Owacje po premierze sztuki Brandstaettera

Owacjami na stojąco przyjęła publiczność premierę dramatu Romana Brandstaettera "Upadek kamiennego domu " w reż. Kazimierza Brauna w Teatrze im. Solskiego.

W tarnowskiej inscenizacji główną rolę zagrała Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Kazimierz Braun jest przekonany, że dzięki tej sztuce cała twórczość wybitnego pisarza, z urodzenia Żyda, a z wyboru chrześcijanina, zostanie na nowo odkryta. Tarnowską premierą Kazimierz Braun świętował także 45-lecie swojej pracy artystycznej i 70. urodziny.

Wszystkie miejsca w teatrze były zajęte, a publiczność przyjechała niemal z całego kraju. List gratulacyjny dla reżysera nadesłał m.in. prezydent Lech Kaczyński. Za 45-lecie działalności artystycznej Kazimierzowi Braunowi dziękowali artyści zrzeszeni w Związku Artystów Scen Polskich oraz aktorzy i dyrektorzy wielu polskich teatrów.

Aby przygotować i wystawić spektakl prof. Braun przyleciał specjalnie do Tarnowa ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka od 1985 r. i pracuje jako wykładowca na uniwersytecie w Buffalo. Jest twórcą ponad 130 widowisk teatralnych i telewizyjnych zrealizowanych w Polsce i za granicą. Do jego największych osiągnięć reżyserskich zalicza się przedstawienia dramatów polskich klasyków - Norwida i Wyspiańskiego oraz dramatów współczesnych - Różewicza, Gombrowicza i Mrożka. W 2003 r. wystawił w Tarnowie spektakl pt. "Europa " w oparciu o dramat swojego stryja Jerzego Brauna.

Roman Brandstaetter urodził się 3 stycznia 1906 r. w rodzinie żydowskiej w Tarnowie. W 1929 r. ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie II wojny światowej przebywał w Palestynie, potem był attaché kulturalnym ambasady PRL w Rzymie, a w latach 1948-1949 kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu. Jeszcze pod koniec drugiej wojny światowej, w czasie pobytu na Bliskim Wschodzie, przeszedł na katolicyzm. Jest autorem poezji religijnej, dramatów, szkiców oraz przekładów biblijnych. Za jego najwybitniejsze dzieło uchodzi powieść "Jezus z Nazaretu ", opowiadająca dzieje Chrystusa zrekonstruowane na podstawie Ewangelii. Pisarz zmarł 28 października 1987 r. w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji