Artykuły

Bielsko-Biała. Ikary 2018 dla artystów Banialuki

Ikary 2018 Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki zostały wręczone w sobotę, 12 stycznia w Bielskim Centrum Kultury. Wśród laureatów znaleźli się artyści związani z Teatrem Lalek Banialuka.

Eugeniusz Jachym, wieloletni aktor Teatru Banialuka, otrzymał Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Nagroda honoruje 50. lat pracy artystycznej aktora. W ostatnich sezonach mogliśmy go zobaczyć w roli Profesora Bączyńskiego w nagrodzonym m.in. Złotą Maską przedstawieniu "Zielona Gęś" (reż. Paweł Aigner), ale też jako Dżepetta w jubileuszowym przedstawieniu Banialuki "Buratino" (reż. Marian Pecko).

Lucyna Kozień, dyrektor Banialuki: "Eugeniusz Jachym jest znakomitym znawcą rzemiosła teatralnego, konwencji i technik lalkarskich, świetnym animatorem lalek i perfekcjonistą w ich ożywianiu. To utalentowany i dojrzały artysta, chętnie podejmujący trudne zadania aktorskie. Jest odważny w przełamywaniu stereotypów i twórczy w podejmowaniu niekonwencjonalnych działań. Wyrazisty na scenie, w polskim środowisku teatralnym bez trudu utożsamiany jest z bielską sceną lalkową".

Dyplom Specjalny otrzymał zespół Teatru Lalek Banialuka (Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Magdalena Obidowska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak) za kreację w przedstawieniu "Tuwim i". Żywiołowa inscenizacja wyreżyserowanej przez Pawła Aignera porywa zaskakującą interpretacją znanych i lubianych wierszy poety.

Krzysztof Maciejowski otrzymał Nominację do Ikara za muzykę do przedstawienia "Oresteja?". Kompozycja muzyczna jest równorzędnym i istotnym elementem spektaklu, w którym kolejne sekwencje budowane są na bazie szczątków zdarzeń, niedopowiedzeń i wiadomości przekazywanych przy użyciu komunikatorów internetowych. Za pomocą prostych gestów inspirowanych obrazami zaczerpniętymi z historii sztuki, przekazywane są uniwersalne znaczenia, emocje i uczucia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji