Artykuły

Poznań. Wkrótce premiera Ósemek

Plenerowe przedstawienie "Czas Matek" przygotował z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku zespół Teatru Ósmego Dnia.

- Spektakl pomyślany jest jako ciąg obrazów i wydarzeń rozgrywających się w wielopoziomowej przestrzeni, opowiadający historię macierzyństwa i śmierci językiem groteski i dramatu - mówi Marta Schwartz z Teatru Ósmego Dnia.

Widowisko będzie łączyć elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi, oraz specjalnie skomponowaną muzyką. Zespół chce, aby była to opowieść o współczesnych kobietach będących ikoną naszych czasów.

- Kobiety, matki, dają początek życiu. Ich zasługą jest cud narodzin, jego niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk - doznają utraty. Życie wydzierane jest z ich objęć. Orientują się, że całkiem tego nieświadome rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary - powiedziała dyrektor teatru, Ewa Wójciak.

Premiera sztuki będzie miała miejsce o północy 24 czerwca na terenie "wolnych torów" koło dworca PKP w Poznaniu. Spektakl jest wpisany w oficjalne obchody 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady im H. Cegielskiego) podjęli strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Protestowali pod hasłami: "Chcemy chleba i wolności!", "Precz z bolszewikami!", "Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ!". W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta zginęło - jak wynika z najnowszych badań IPN - co najmniej 58 osób, a ok. 600 zostało rannych. Najmłodszą ofiarą zamieszek był 13-letni Romek Strzałkowski.

W czasie robotniczych protestów w 1956 r. władze wprowadziły w Poznaniu godzinę milicyjną. Co najmniej 500 osób aresztowano.

Według szacunków historyków, w pacyfikacji robotniczego buntu wzięło udział 6-8 tys. żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samolotów. Do akcji zostały skierowane: 19. Dywizja Pancerna, 4. Dywizja Zmotoryzowana i 10. Sudecka Dywizja Pancerna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji