Artykuły

Wyspiański, Wajda i Moore w muzeum

W najbliższym półroczu zobaczymy w Muzeum Narodowym w Krakowie trzy wielkie wystawy.

15 stycznia zostanie otwarta nowa odsłona wystawy "Wyspiański nieznany", którą do tej pory zobaczyło już ponad 200 tys. widzów. Zgromadzone zostaną na niej w większości dzieła i przedmioty z otoczenia artysty, które publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. To przede wszystkim pastelowy "Autoportret" (1897) oraz "Portret dr Jana Raczyńskiego" (1904).

- Pokażemy także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór artysty, zakupiony przez nasze Muzeum w 1910 roku od wdowy po Wyspiańskim, Teodory Teofili z domu Pytko - zapowiada Marta Bosak z Muzeum Narodowego. - Prawie wszystkie książki są podpisane ręką artysty i datowane. W wielu znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego.

Henry Moore przez wielu specjalistów jest uważany za największego rzeźbiarza XX wieku. Jego dzieła spotkać można w krajobrazie wielkich metropolii świata, słynnych parkach i renomowanych zbiorach muzealnych. Planowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa "Moc natury" zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 roku. Ekspozycja jest przygotowywana wspólnie z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Henry Moore Foundation. Otwarcie -już 21 lutego.

W kwietniu w Muzeum Narodowym odbędzie się multimedialna wystawa poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy. Dzięki nietuzinkowej aranżacji i różnorodnym narzędziom współczesnego muzealnictwa (wideo projekcje, niestandardowe wykorzystanie dźwięku, multimedia) wnikniemy w świat filmów i spektakli teatralnych reżysera, poznając geniusz wielkiego inscenizatora, mistrza dramaturgii i twórcy niezapomnianych obrazów.

- Ekspozycja będzie oparta na artefaktach pozostawionych przez Andrzeja Wajdę: scenariuszach, szkicach, rysunkach, zapiskach czynionych w trakcie procesu twórczego, rekwizytach i kostiumach, projektach scenografii i dokumentach produkcyjnych - podkreśla Marta Bosak. Otwarcie wystawy - 5 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji