Artykuły

Warszawa. Monodram "Listy z Moskwy" w IT

"Listy z Moskwy" to godzinny monodram stworzony przez Jolantę Knap - autorkę tekstu i scenografii, reżyserkę oraz aktorkę Dorotę Salamon. Muzykę przygotował Henryk Gembalski i Witold Szczurek. Pokazy w Instytucie Teatralnym odbędą się 8 i 9 stycznia o godz. 19.00.

Dla Anny pretekstem do opowieści o latach 80-tych, Warszawie i o sobie, jest tworzenie malarskiego dyptyku zatytułowanego "Listy". Podczas spektaklu w zainscenizowanej przestrzeni pracowni Anna maluje JEJ portret. JEGO wizerunek jest skończony. Uwikłanie w historię, miłości, ambicje już nie boli. Natomiast ciągle zdumiewa Annę kontekst historyczny, który nadal wydaje się paranoiczny i dominujący. Zadziwia piękno poezji płynącej z Mokwy i mądrość prozy z Nowego Jorku.

Jolanta Knap - malarka i pisarka, do niedawna pedagog, absolwentka polonistyki UW oraz WSF (studia podyplomowe "stART); laureatka wyróżnienia w konkursie na najważniejsze wydarzenie muzealne Sybilla 2018r. (realizacja projektu dla Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku); laureatka III nagrody Akademii Opowieści 2017r.; autorka dramatów: "Uczta" i "Mam problem" (w realizacji), scenariuszy filmów fabularnych: "Listy z Moskwy", "Jazda", "Idea", "Tak.Tak.Tak" na podstawie prozy Janusza Rudnickiego oraz scenariusza filmu dokumentalnego "Świat przemieniony. Jerzy Nowosielski w kościele w Wesołej"; wystawy m.in. w Galerii Elektor i Abakus w Warszawie, Klimaty w Mięćmierzu, w Kinie Charlie w Łodzi oraz w Muzeum Miasta Gdyni.

Dorota Salamon - aktorka i animatorka kultury; przez 25 lat związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie; Dyrektor artystyczny "Fundacji na Wsi" Europejskiego Centrum Promocji Kultury Sztuki i Ochrony Przyrody Kurpii i Podlasia; organizatorka festiwali sztuki ludowej; Dyrektor programowy Etnicznego Impresariatu Artystycznego. Laureatka "Bursztynowego Kiereca" - nagrody przyznawanej przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży za wkład w rozwój i popularyzację Jego działalności. Za zasługi dla kultury polskiej została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

BILETY: 20/25 PLN

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji