Artykuły

Kraj. 7 teatralnych premier stycznia, na które czekamy

W Kielcach zobaczymy "Widnokrąg" Myśliwskiego, w Lublinie - sztukę o Marlenie Dietrich i Leni Riefensthal, Kraków uczci jubileusz Anny Polony, a w Gdańsku ukraińska reżyserka i performerka opowie o relacjach między Polską a Ukrainą.

Oto 7 teatralnych premier, na które wybieramy się w styczniu.

1. "Widnokrąg", Teatr im. Żeromskiego, Kielce

Po uhonorowaną w 1997 roku Nagrodą Nike powieść Wiesława Myśliwskiego, epopeję poświęconą wsi, sięga dyrektor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański. Pracując nad inscenizacją, wspólnie z autorem adaptacji Radosławem Paczochą, próbują odpowiedzieć na pytanie, "czy w dobie globalizacji, internetu, swobodnego przemieszczania się pomiędzy wsią i miastem, wieś pozostała tym samym miejscem, co kiedyś? Czy zachowała swoją kulturową odrębność czy też jej mieszkańcy wrośli raczej w miejską kulturę i to z nią wolą się utożsamiać?" Przedstawienie powstaje z okazji 140-lecia teatru w Kielcach. Premiera 5 stycznia.

***

2. "Wieczór Trzech Króli", Teatr im. Osterwy, Lublin

Szekspirowskim "Wieczorem Trzech Króli" zajęli się reżyser Łukasz Kos i dramaturg Hubert Sulima. W odległej krainie, zwanej Ilirią, w której Szekspir umieścił akcję swojej komedii omyłek, twórcy szukają odbicia naszej rzeczywistości, "lustra podstawionego naszym czasom". Premiera 6 stycznia.

***

3. "Więzi", Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, Jarosław Murawski i Michał Buszewicz napisali sztukę "Więzi". Olena Apczel ją wyreżyseruje.

Teatr zapowiada: "Apczel, urodzona w Donbasie opowiada o swoim kraju z innej perspektywy niż ta, z jaką patrzy się na Ukrainę w Polsce, czyli głównie przez pryzmat tego, co dzieje się we Lwowie i Kijowie. Mówi o tym, jak wygląda Polska z perspektywy Ukrainy, ale przede wszystkim opowiada o samej Ukrainie, kraju niezwykle zróżnicowanym, przeoranym przez trwający od 2014 roku wewnętrzny i zewnętrzny konflikt". Premiera 6 stycznia.

***

4. "Marleni", Teatr Stary, Lublin

Mikołaj Grabowski przygotowuje polską prapremierę sztuki "Marleni" o Marlenie Dietrich i Leni Riefensthal. "Pruskie diwy o blond włosach niczym stal" - tak nazwała je Thea Dorn, autorka sztuki. Obie urodziły się w Berlinie, obie zaczynały karierę filmową w latach 20. w Niemczech. Wtedy się poznały, potem ich drogi się rozeszły. Dietrich zagrzewała do walki amerykańskich żołnierzy walczących z nazizmem, a Riefensthal kręciła propagandowe filmy na zlecenie NSDAP.

Thea Dorn wyobraża sobie i opisuje ich ostatnie spotkanie, do którego w rzeczywistości nie doszło, w dniu śmierci Dietrich. Jak wyglądałaby ta rozmowa? Co by sobie powiedziały po tym wszystkim? Wystąpią: Iwona Bielska i Grażyna Dyląg. Premiera 12 stycznia.

***

5. "Zemsta nietoperza", Teatr Narodowy, Warszawa

Michał Zadara po dobrze przyjętym "Cudzie albo Krakowiakach i góralach" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, czyli inscenizacji najbardziej znanej polskiej śpiewogry z librettem Wojciecha Bogusławskiego, tym razem postanowił zmierzyć się z najbardziej znaną operetką, czyli "Zemstą nietoperza" Johanna Straussa, której akcję przenosi do Warszawy.

W obsadzie m.in. Anna Lobedan, Marta Wągrocka, Ewa Konstancja Bułhak, Mateusz Rusin, Paweł Paprocki i Oskar Hamerski. Premiera 18 stycznia.

***

6. "Spóźnieni kochankowie", Teatr im. Słowackiego, Kraków/ Teatr im. Kazimierza Dejmka, Łódź

Anna Polony i Jan Peszek, dwie legendy krakowskiego teatru, w opowieści o przypadkowym spotkaniu i miłości według Williama Whartona. Ona zagra niewidomą Francuzkę, miłośniczkę muzyki klasycznej, on żyjącego jak kloszard Amerykanina, który pasjonuje się fotografią. Przedstawienie powstaje z okazji 80 urodzin i jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej Anny Polony, w Krakowie grane będzie na scenie MOS Małopolski Ogród Sztuki, a reżyseruje je Błażej Peszek. Premiera 18 stycznia.

***

7. "Wyzwolenie", Teatr Polski, Warszawa

Anna Augustynowicz wraca do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. "Wyzwolenie" reżyserowała w 2003 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, teraz z napisanym w 1903 roku gorzkim dramatem Wyspiańskiego o Polsce i Polakach, zmierzy się ponownie, przygotowując spektakl z okazji 106 urodzin Teatru Polskiego w Warszawie.

W roli Konrada, tak jak w Szczecinie, wystąpi Grzegorz Falkowski. Starego Aktora/Ojca zagra gościnnie Jerzy Trela - Konrad z legendarnego "Wyzwolenia" Konrada Swinarskiego. Premiera 29 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji